تاریخ امروز :مهر 1, 1402

از نظر روانشناسی باید این رنگ ها را برای روتختی انتخاب کنید!
5 (1)

رنگ روتختی در روانشناسی

طراحی و شیک کردن خانه شما یک تجربه لذت بخش است، حتی اگر گاهی اوقات طاقت فرسا باشد. این که بتوانید سلیقه و شخصیت خود را در شیوه تزئین نشان دهید، احساس رضایت و شادی به شما می دهد. البته، ممکن است درگیر جزئیات شوید و نظرات بسیار خاصی در مورد جنبه های خاصی از طراحی داشته باشید، به خصوص در اتاق خواب خود، اما ممکن است از اهمیت یک پس زمینه اساسی نیز غافل شوید یا کاملاً نادیده بگیرید. بنابراین انتخاب رنگ روتختی در روانشناسی بسیار اهمیت دارد.
اما زمانی که می‌ خواهید ظاهر و احساس خاصی را به فضایی خاص ایجاد کنید، رنگ بسیار مهم است و گاهی اوقات این چیزهای کوچک هستند که بیشترین اهمیت را دارند. رنگ‌ ها می‌ توانند تأثیر روانی بر مغز داشته باشند و این بدان معناست که شما باید به دقت در نظر بگیرید که از چه پالتی می‌ خواهید برای چه منظوری استفاده کنید. یکی از سخت‌ ترین چیزها این است که به یاد داشته باشید تا روی ملافه‌ ای که استفاده می‌ کنید فکر کنید.
در این مقاله می خواهیم توضیحاتی را به شما عزیزان ارائه دهیم و بگوییم که بهترین رنگ روتختی در روانشناسی چیست و چگونه می توانید با انتخاب یک روتختی با رنگ مناسب اتاق خواب زیباتری داشته باشید.
با کالازم همراه باشید.

فهرست مطالب

✔ رنگ اتاق خواب
✔ اهمیت خواب
✔ ایجاد محیط خواب
✔ احساس درست در زمان خواب
✔ آیا برای تعیین رنگ روتختی در روانشناسی جنسیت مهم است؟
✔ هدف نهایی شما در چیدمان
✔ چرا روتختی سفید؟
✔ رنگ های خنثی روتختی
✔ شگفت انگیزترین رنگ روتختی در روانشناسی
✔ الگو و طرح های روتختی
تناژ رنگ روتختی در روانشناسی

رنگ اتاق خواب

مهم ترین بخش طراحی اتاق خواب شما، تعیین هدف است. از این گذشته، برای برخی این مکان بهشتی از دنیای بیرون و مکانی برای تنها ماندن و اندیشیدن است، در حالی که برای برخی دیگر، آشیانه ای با شریک زندگی است و به دنبال یک روتختی دونفره هستند. برخی از افراد در اتاق خواب خود دفتر دارند، در حالی که برخی دیگر تجهیزات ورزشی یا الکترونیک دارند. اما مهم ترین کارکرد اتاق خواب، قرار دادن تخت خواب در جایی است که می خوابید.
بنابراین، زمانی که در مورد دکوراسیون اتاق خواب خود فکر می کنید، باید به خاطر داشته باشید که هدف اصلی فضا این است که به عنوان محیطی برای استراحت در نظر گرفته شود. در انجام این کار، شما باید بهترین رنگ روتختی در روانشناسی را در نظر بگیرید.

اهمیت خواب

چرا خواب کافی بسیار مهم است؟ بسیاری از مردم تصور می‌ کنند که این امر به این دلیل است که بدن و ذهن شما می‌ توانند به حالت «استراحت» بروند. اما این نمی تواند دور از واقعیت باشد.
در واقع، وقتی بیدار هستید، دائماً در حال انجام کارهایی می شوید – کارهای آگاهانه ای که تمام تمرکز و انرژی شما را می گیرد. مطمئناً، بدن شما برای تکمیل عملکردهای خودکار مانند تنفس و هضم غذا کمی ذخیره می کند، اما چیزهای بسیار دیگری وجود دارد که بدن شما برای سالم ماندن به آن نیاز دارد. مانند هر دستگاه دیگری، بدن شما هر شب چرخه های تعمیر و نگهداری را طی می کند و اگر نخوابید، تعدادی از مسائل نمی توانند اتفاق بیفتند.
به عنوان مثال، رویاها به تثبیت خاطرات کمک می کنند تا روز به روز به رشد و یادگیری ذهنی خود ادامه دهید. علاوه بر این، تولید هورمون و سایر عملکردهای این چنینی فقط در هنگام خواب انجام می شود، به این معنی که اگر به اندازه کافی نخوابیدید با افزایش وزن و سایر عوامل مهم سلامتی مشکل خواهید داشت.
در حالی که انتخاب رنگ نامناسب برای ملحفه‌ های تخت شما ممکن است دقیقاً باعث بی‌ خوابی نشود، می‌ تواند از بسیاری جهات روی شما تأثیر منفی بگذارد که ممکن است منجر به کمبود در کمیت و کیفیت خواب شود.
برای جذب پول و ثروت در فنگ شویی باید این 5 رنگ روتختی را انتخاب کنید!

ایجاد محیط خواب

این مسئله فراتر از ایجاد فنگ شویی اتاق خواب یا داشتن راحت ترین تشک است. وقتی نیاز به خواب آرام را در نظر می گیرید، احتمالاً بهترین تشک را می خرید و روی آن را با ملافه و روتختی صاف، نرم و قابل تنفس می پوشانید. ممکن است مجموعه‌ ای از ملحفه‌ های ضخیم‌ تر و گرم‌ تر برای زمستان نیز داشته باشید.
بهترین رنگ روتختی

بهترین رنگ روتختی

همه این ها برای یک خواب خوب مهم هستند. با این حال، ممکن است رنگ را به عنوان یک عامل در نظر نگرفته باشید. اما رنگ به اندازه جنس و کیفیت برای یک محیط آرام بخش مهم است. در واقع، اعتقاد بر این است که رنگ ملحفه‌ های تخت شما می‌ تواند به همان اندازه که رنگ دیوارهای اتاق خواب شما را تحت تأثیر قرار می‌ دهد، بر روان شما تأثیر بگذارد. استفاده از رنگ‌ها بر هر یک از ما تأثیرات روانی و عاطفی دارند.
ما همچنین واکنش‌ های نامطلوبی به ترکیب‌ های رنگی خاص داریم، درست مانند رنگ‌ های هماهنگ‌ شده دیگر برای چشم. محرک‌ ها و رنگ ها، می‌ توانند انواع مشکلات را ایجاد کنند که ناشی از تلاش بصری شما برای تطبیق آنچه می‌ بینید و پردازش آن است. بینایی شما ممکن است تحت تأثیر قرار گیرد و چنین سناریوهایی اغلب باعث سردردهای شدید یا پاسخ های احساسی منفی از ناراحتی و اضطراب گرفته تا ترس و خشم می شوند. همه این ها می تواند باعث اختلالاتی مانند بی خوابی شود.
ممکن است به دقت در مورد رنگ ملحفه‌ های تخت خود فکر نکنید، زیرا تصور می‌ کنید که این یک مسئله جزئی به شمار می رود. در واقع، ملحفه ها اغلب با لحاف پوشانده می شوند. اما این بخش‌ های بسیار ابتدایی دکوراسیون شما می‌ توانند جلوه کلی فضا را تغییر دهند، اگر رنگ برای بقیه طراحی مناسب نباشد.
به همین دلیل است که محبوب ترین رنگ ها برای ملحفه های تخت، سفید، عاجی و قهوه ای روشن یا بژ است. اگرچه، آن ها برای پنهان کردن لکه ها عالی نیستند. این رنگ‌ های خنثی تقریباً برای هر طرحی مناسب هستند و با اکثر رنگ‌ های دیگر مطابقت دارند، بدون ایجاد آن برخورد تحریک‌ کننده یا چشم. سوال این است که آیا این واقعاً جواب می دهد؟ آیا این رنگ های ساده که حدود 90 درصد از فروش کالای خواب را تشکیل می دهند، بهترین رنگ ها برای ملحفه های تخت هستند؟ بیایید گزینه های دیگر را برای مقایسه بررسی کنیم.

احساس درست در زمان خواب

صرف نظر از این که چه کسی هستید و چه ترجیحاتی دارید، «موضوعات» خاصی برای اتاق خوابتان در رابطه با هدف و احساس کلی وجود دارد. ابتدا، می‌ خواهید مطمئن شوید که از خستگی بصری جلوگیری می‌ کنید، به این معنی که نمی‌ خواهید اتاق خواب شما خیلی شلوغ باشد یا حاوی رنگ‌ هایی باشد که با هم تناسب ندارند. همچنین، رنگ های روشن بیش از حد می تواند باعث خستگی بینایی شما شود.
فنگ شویی اتاق خواب

فنگ شویی اتاق خواب

علاوه بر این، شما می خواهید اتاق خواب شما آرام بخش بوده و مکانی باشد که بدن شما نیازی به هوشیاری دائمی در آن احساس نکند. اتاق خواب شما پناهگاه شماست که در آن استراحت می کنید و باید رنگ هایی را انتخاب کنید که برای ایجاد این فضا با هم کار کنند.
در عین حال، از آنجایی که شما باید صبح از خواب بیدار شوید و زندگی پرمشغله خود را انجام دهید، همچنین می خواهید که ترکیب رنگ به جای اینکه شما را عقب نگه دارد، بهره وری را افزایش دهد. بنابراین، همان رنگ‌ ها و طرح‌ هایی که خواب شما را آرام می‌ کنند، باید به شما کمک کنند صبح‌ ها احساس آرامش و تناسب خوبی داشته باشید، اینجاست که اهمیت رنگ روتختی در روانشناسی نمایان می شود!

آیا برای تعیین رنگ روتختی در روانشناسی جنسیت مهم است؟

احتمالاً تعجب آور نیست که بدانید برخی رنگ های مختلف برای زنان در مقایسه با مردان جذاب است. برای مثال، خانم‌ ها نسخه‌ های روشن‌ تر از رنگ‌ ها با ترکیب سفید بیشتر دوست دارند در حالی که مردان سایه‌ ها را ترجیح می‌ دهند یعنی نسخه‌ های تیره‌ تر از همان رنگ‌ ها با رنگ مشکی بیشتر. مردان همچنین طرح‌ های ساده‌ تری را با رنگ‌ های اصلی‌ تر در نظر می‌ گیرند، در حالی که زنان تمایل دارند با رنگ‌ های متفاوت که به خوبی ترکیب می‌ شوند هماهنگی بیشتری در اتاق خواب داشته باشند. بنابراین، چگونه می توانید بهترین رنگ ها را در زمانی که یک اتاق خواب مشترک دارید ترکیب کنید؟
رنگ روتختی در فنگ شویی

رنگ روتختی در فنگ شویی

استفاده از رنگ‌ های خنثی در اطراف اتاق می‌ تواند کمک کند و استفاده از ترکیبی از سایه‌ ها و رنگ‌ ها فضایی آرام برای مردان و زنان ایجاد می کند. همچنین، خنثی نگه داشتن رنگ‌ های پس‌ زمینه – مانند ملحفه‌ های تخت در رنگ‌ های سنتی سفید یا بژ – می‌ تواند نیاز مردان به سادگی را برآورده کند و در عین حال به زنان اجازه می‌ دهد تا خلاقیت بیشتری در رنگ‌ های مختلف از طریق هنرهای دیواری و اکسسوری ها داشته باشند.

هدف نهایی شما در چیدمان

اگر گاهی اوقات با خوابیدن مشکل دارید یا از اختلال خواب رنج می برید، احتمالاً می خواهید رنگ رختخواب و دکوراسیون خود را بر اساس نیاز به خواب بهتر در شب انتخاب کنید. بر اساس یک نظرسنجی، افرادی با زمینه آبی در اتاق خوابشان بهترین خواب شبانه را هم از نظر کمیت و هم از نظر کیفیت دارند. بنابراین، شاید باید سایه های مختلف آبی موجود را در نظر بگیرید.
آبی تیره می‌ تواند به ایجاد حس عمیق‌ تر و آرامش‌ بخش‌ تر کمک کند، دقیقاً شبیه آبی آسمان نیمه شب. آبی کم رنگ و پاستلی به همان اندازه آرامش بخش هستند و با شادی و رضایت یک روز تابستانی و آرامشی که به ارمغان می آورد طنین انداز هستند. سایه‌ ها و تناژهای آبی همیشه با آرامش همراه بوده‌ اند، زیرا این‌ ها رنگ‌ هایی هستند که در طبیعت یافت می‌ شوند و تمایل دارند با محیط بیرون و زیبایی های طبیعی از جمله اقیانوس ها مرتبط باشند. مطالعات نشان می‌ دهد که رنگ آبی حتی می‌ تواند ضربان قلب و فشار خون را کاهش دهد که به خواب راحت‌ تر نیز کمک می‌ کند.

چرا روتختی سفید؟

رنگ سفید و سایر رنگ های روشن برای مدت طولانی رنگ‌ های اصلی پارچه ها بوده‌ اند و احتمالاً به این دلیل  استفاده شده‌ اند که سفید کردن این رنگ‌ های روشن آسان‌ تر بوده و مواد شوینده مناسب آن ها شامل سفیدکننده‌ های سنگین می‌ شود. با این حال، دلایل زیادی برای استفاده از این اصول اولیه برای ملحفه تخت وجود دارد، جدای از سهولت طراحی اطراف آن ها.
روتختی سفید

روتختی سفید

رنگ های سفید و رنگ های مشابه احساس تمیزی را منتقل می کنند. همانطور که گفته شد، سفید کننده اغلب برای بکر نگه داشتن رنگ سفید استفاده می شود و همانطور که امکانات پزشکی اغلب سفید درخشان و استریل هستند، ایده تمیزی با رنگ سفید ترویج می شود. البته، شما آن ظاهر بالینی را نمی‌ خواهید، به همین دلیل است که رنگ‌ های دیگر را می‌ توان در جای دیگری از اتاق خواب با ملحفه‌ های سفید که تنها پس‌ زمینه اصلی را فراهم می‌ کنند، گنجاند.

رنگ های خنثی روتختی

همانطور که قبلاً ذکر شد، در حالی که آبی در بالای لیست برای آرامش بخش ترین رنگ های شبانه قرار دارد، رنگ های دیگری نیز وجود دارند که در ادامه آن ها بررسی می شوند. اگر متوجه شدید که جذب رنگ زرد شده اید، خوش شانس هستید – رنگ زرد باعث تقویت سیستم عصبی سالم می شود، عملکرد عصبی را تحریک می کند اما به طور کلی اعصاب را تسکین می دهد. این بدان معنا نیست که باید دیوارهای خود را به رنگ زرد آفتابی رنگ کنید. با این حال، می توانید از رنگ زرد گرم با رنگ روشن تری در رختخواب خود استفاده کنید. کسانی که در محیط هایی با رنگ زرد می خوابند، ثابت کرده اند که شادتر و سرحال تر از خواب بیدار می شوند.
از آنجایی که رنگ آبی و زرد در این لیست بالاست، شاید تعجب آور نباشد که سبز نیز رنگی ارجح برای رختخواب و دکوراسیون باشد. ترکیبی از زرد و آبی، طبیعی به نظر می رسد که سبزه های خاکی برای روح آرام باشند. رنگ‌هایی مانند سبز جنگلی، خزه‌ای و مریم گلی بهترین پس‌زمینه را هم برای دیوارها و هم برای رنگ روتختی در روانشناسی مناسب است.

شگفت انگیزترین رنگ روتختی در روانشناسی

اگرچه رنگ مشکی محبوب‌ ترین رنگ برای ملحفه‌ های تخت نیست، اما مزایای خود را دارد. این یکی از ظریف‌ ترین رنگ‌ های روتختی یک نفره و دونفره موجود است. در عین حال، سیاه رنگ یک شب بسیار تاریک است، بنابراین در واقع می تواند به شما کمک کند تا راحت تر بخوابید. با این حال، بسیاری متوجه می شوند که بیداری در محاصره تاریکی بیش از حد می تواند تأثیر معکوس آن ها را داشته باشد و باعث می شود صبح ها از خواب بیدار شوند و فعال باشند.
با 9 رنگ روتختی فوق العاده جذاب، دکوراسیون بی نظیری داشته باشید!

الگو و طرح های روتختی

اگرچه ممکن است خرید ملحفه‌ های طرح‌ دار جذاب به نظر برسد، اما طرح ها و الگوها گزینه‌ های دکوراسیون شما را به میزان قابل توجهی محدود می‌ کنند، زیرا همه رنگ‌ ها با هم مطابقت ندارند و این الگو ممکن است در واقع با الگوی دیگری که در اتاق دارید، مانند فرش یا پرده، تضاد داشته باشد. اگر روتختی های طرح دار می خواهید، به یاد داشته باشید که آن را ساده نگه دارید، با حداقل رنگ هایی که ترجیحاً مایل به خاکی یا خنثی هستند و بیش از حد تزیین نشده باشند. این کار به شما کمک می‌ کند تا انتخاب‌ های بیشتری را برای بقیه بخش های اتاق‌ خواب باز کنید.

تناژ رنگ روتختی در روانشناسی

احتمالاً متوجه شده اید که آن ها معمولاً برای خواب خوب شبانه مساعد نیستند. با این حال، هنوز هم می توانید رنگ روشن مورد علاقه خود را به روش های ظریف در رختخواب خود بگنجانید. به عنوان مثال، می‌ توانید روبالشی‌ های رنگی خنثی و ملحفه‌ های نصب شده را انتخاب کنید و از یک ملحفه تک تک به‌ عنوان ملحفه بالایی استفاده کنید. به این ترتیب، می توانید رنگ روشن مورد علاقه خود را بدون تسلط بر حواس یا ایجاد حالت ناخواسته در اتاق خواب به ترکیب بیاورید.
روتختی یک نفره و دونفره

روتختی یک نفره و دونفره

با این حال، در این سناریو، همچنان می‌ خواهید مطمئن شوید که هیچ چیز در فضای شما با رنگ تاکیدی که استفاده می‌ کنید تداخل ندارد. در عوض، راه‌ های کوچکی برای آوردن همان رنگ به قسمت‌ های دیگر فضا پیدا کنید – یک بالش پرتابی تکی روی یک نیمکت، یک عکس قاب‌ دار با آن رنگ به‌ طور قابل‌ توجهی نمایش داده می‌ شود، یا حتی یک ملیله که سایه‌ ای مشابه را در طراحی کلی آن گنجانده است.
بهترین رنگ ها و طرح های زیبا برای روتختی مناسب تخت سلطنتی 1401

سخن آخر

رنگ روتختی شما یک انتخاب شخصی است. در حالی که رنگ‌هایی وجود دارند که به ایجاد یک محیط خواب باکیفیت کمک می‌ کنند، حقیقت این است که اگر برخلاف عادت‌ های خواب خوب عمل نکند و شما را خوشحال کند، انتخاب خوبی برای شماست. همانطور که تصمیم خود را می گیرید، رنگ های روشن را به عنوان تاکید به جای پایه برای بقیه طراحی خود در نظر بگیرید، سایه ها و ته رنگ های بسیار روشن را به حداقل برسانید و اگر رنگ مورد علاقه ای دارید که در اینجا ذکر نشده است، ممکن است بخواهید برای ملحفه ها یا دیوارهای خود نسخه ملایم تری از آن رنگ را انتخاب کنید.
در مورد انتخاب بهترین رنگ روتختی در روانشناسی هیچ پاسخ درستی وجود ندارد، اما با راهنمایی دقیق و کاملی مانند نکات گفته شده و همچنین درک بهتر و واضح‌ تر از تاثیر رنگ‌ ها بر روان، می‌ توانید انتخاب آگاهانه‌ تری داشته باشید که به شما کمک می کند تا طراح درونی خود را راضی کنید و در عین حال پایه و اساس خواب شبانه با کیفیت کاملی را که در پناهگاه ساخته شده خود به آن نیاز دارید، به شما می دهد.
ممنون که تا پایان این مقاله همراه کالازم بودید.
به نظر شما بهترین رنگ روتختی در روانشناسی کدام است؟ نظرات خود را برای ما بنویسید.
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

فروش ویژه

اشتراک‌گذاری
" target="_blank">
  • یک پینگ

    1. پینگ‌بک: بهتر است روتختی گران بخریم یا ارزان؟ | کالازم

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    Captcha *-- بارگیری کد امنیتی --