تاریخ امروز :تیر 1, 1403

تغذیه چه تاثیری بر درمان افسردگی می گذارد؟
0 (0)

نقش تغذیه در درمان افسردگی

تعداد کمی از افراد از ارتباط میان تغذیه و درمان افسردگی آگاه هستند، این در حالی است که آنان به راحتی ارتباط بین کمبودهای تغذیه ای و بیماری های جسمی را درک می کنند. بسیاری از الگوهای غذایی که در افراد افسرده به راحتی قابل تشخیص است شامل اشتهای ضعیف، کنار گذاشتن وعده های غذایی و تمایل به خوردن غذاهای شیرین می باشد.
الگوی مصرف غذایی در بسیاری از کشورها نشان می دهد که آن ها اغلب از کمبود بسیاری از مواد مغذی به ویژه ویتامین های ضروری، مواد معدنی و اسیدهای چرب امگا 3 رنج می برند. در واقع ویژگی بارز رژیم های غذایی بیماران مبتلا به افسردگی، شدت کمبود این مواد مغذی می باشد.
وقتی نگاهی دقیق تر به رژیم غذایی افراد افسرده بیندازیم، نکته جالب این است که تغذیه آن ها به اندازه کافی مناسب نیست. این افراد گزینه های غذایی نامناسبی را انتخاب می کنند و غذاهایی را می خورند که ممکن است در واقع نه تنها به درمان افسردگی آن ها کمک نمی کند بلکه سلامت آن ها را بیشتر به خطر می اندازد.
همچنین شواهد اخیر حاکی از وجود ارتباط بین سطح پایین سروتونین و خودکشی است. چنین استنباط می شود که سطح پایین تر این انتقال دهنده عصبی می تواند تا حدی منجر به عدم حساسیت کلی به عواقب آینده گردد.
در این مقاله می خواهیم به طور کامل در مورد راه های درمان افسردگی و همچنین نقش تغذیه در بهبود این مشکل را به طور کامل بررسی کنیم.
با کالازم همراه باشید.

افسردگی چیست؟

افسردگی نوعی اختلال است که با علائم عمده ای از جمله افزایش غم و اضطراب، از دست دادن اشتها و از بین رفتن علاقه به انجام فعالیت های لذت بخش همراه است. اگر مداخله درمانی برای درمان افسردگی به موقع انجام نگیرد، این اختلال می تواند عواقب مختلفی را به دنبال داشته باشد. بیمارانی که از افسردگی رنج می برند، تمایل به خودکشی در درجه بالاتری از خود نشان می دهند و از این رو با داروهای ضد افسردگی و یا روان درمانی تحت معالجه قرار خواهند گرفت.
کمبود در انتقال دهنده های عصبی مانند سروتونین، دوپامین، نورآدرنالین و گاما آمینوبوتیریک اسید (GABA) اغلب با افسردگی همراه است. طبق مطالعات صورت گرفته، اسیدهای آمینه تریپتوفان، تیروزین، فنیل آلانین و متیونین غالبا در درمان افسردگی مفید هستند.
درمان افسردگی

درمان افسردگی

در صورت مصرف تریپتوفان با معده خالی، این ماده معمولاً به سروتونین تبدیل می شود. از این رو، تریپتوفان می تواند باعث ایجاد خواب و آرامش در فرد شود. این بدان معنی است که ترمیم سطح سروتونین منجر به درمان افسردگی ناشی از کمبود سروتونین می گردد. علاوه بر این، تیروزین و گاهی اوقات پیش ماده آن یعنی فنیل آلانین به دوپامین و نوراپی نفرین تبدیل خواهند شد.

نقش کربوهیدرات در درمان افسردگی

کربوهیدرات ها به طور طبیعی پلی ساکارید هستند و نقش مهمی در ساختار و عملکرد ارگانیسم دارند. همچنین این مواد بر روحیه و رفتار ما تأثیرگذار می باشند. خوردن یک وعده غذایی غنی از کربوهیدرات باعث ترشح انسولین در بدن می شود. انسولین کمک می کند تا قند خون به سلول هایی که می توانند برای انرژی استفاده شوند، وارد شود و همزمان باعث ورود تریپتوفان به مغز گردد. تریپتوفان در مغز بر میزان انتقال دهنده های عصبی تأثیر می گذارد و در درمان افسردگی موثر است.
نقش کربوهیدرات در درمان افسردگی

نقش کربوهیدرات در درمان افسردگی

مصرف رژیم های غذایی کم کربوهیدرات باعث افسردگی می شود، زیرا تولید آن دسته از مواد شیمیایی مغز (سروتونین و تریپتوفان) که باعث شکل گیری احساس خوب در ما هستند، توسط غذاهای غنی از کربوهیدرات ایجاد می گردد. علاوه بر این، غذاهای با شاخص گلیسمی پایین مانند برخی از میوه ها و سبزیجات، غلات سبوس دار، ماکارونی و غیره بیشتر از غذاهای با شاخص بالا بر روی خلق و خو و سطح انرژی تاثیر مثبت ایجاد خواهند کرد.

بهبود افسردگی با کمک پروتئین ها

پروتئین ها از اسیدهای آمینه تشکیل شده و جزو عناصر مهم در بدن هستند. حدود 12 اسید آمینه در بدن تولید می شود و 8 ماده دیگر (اسیدهای آمینه ضروری) باید از طریق رژیم غذایی تأمین گردد.
در واقع یک رژیم پروتئینی با کیفیت بالا حاوی کلیه اسیدهای آمینه ضروری خواهد بود. غذاهای غنی از پروتئین شامل گوشت، شیر و سایر محصولات لبنی و تخم مرغ است. پروتئین های گیاهی مانند لوبیا، نخود فرنگی و غلات نیز ممکن است حاوی یک یا دو اسید آمینه ضروری باشند.

 

بسیاری از انتقال دهنده های عصبی در مغز از اسیدهای آمینه ساخته می شوند و مصرف پروتئین می تواند بر عملکرد مغز و درمان افسردگی تأثیر بگذارد. به عنوان مثال، انتقال دهنده عصبی دوپامین از اسید آمینه تیروزین و انتقال دهنده عصبی سروتونین از تریپتوفان ساخته می شود.
بنابراین کمبود هر یک از این دو اسید آمینه با کم خلقی و پرخاشگری در بیماران همراه است. همچنین تجمع بیش از حد اسیدهای آمینه قادر است منجر به آسیب مغزی و عقب ماندگی ذهنی شود.
افسردگی پس از زایمان چه علائم و عوارض خطرناکی برای مادر و کودک دارد؟

اسیدهای چرب ضروری چگونه در درمان افسردگی موثر هستند؟

مغز یکی از اندام هایی است که بالاترین میزان سطح چربی را در خود دارد. همچنین چربی های مغز متشکل از اسیدهای چرب هستند. در واقع مطالعات نشان داده است که 50 درصد از سلول های خاکستری مغز حاوی اسیدهای چرب اشباع نشده می باشند که این مقدار، از طریق رژیم غذایی تامین خواهد شد.
مطالعات اخیر نشان داده است که کاهش کلسترول پلاسما به وسیله رژیم غذایی یا دارو، افسردگی را در ما افزایش می دهد. همچنین رژیم های غذایی فاقد امگا 3 منجر به اختلال قابل توجهی در عملکرد عصبی خواهند شد.
درمان افسردگی

درمان افسردگی

یافته های دانشمندان حاکی از آن است که کاهش کلسترول پلاسما توسط رژیم غذایی و داروها قادر است در عدم درمان افسردگی موثر باشد. در واقع این یافته ها نشان می دهد که کمبود اسیدهای چرب امگا 3، می تواند عامل افزایش علائم افسردگی مرتبط با پلاسمای پایین باشد. همچنین اسیدهای چرب امگا 3 موجود در رژیم غذایی، در پیشگیری از برخی اختلالات از جمله افسردگی نقش دارند و کمبود آن ها می تواند با جلوگیری از تجدید غشا ، پیری مغز را تسریع نماید.

تاثیر مکمل های ویتامین

ویتامین های B کمپلکس

بر طبق گفته روانشناسان، تغذیه و افسردگی به طور پیچیده و غیر قابل انکاری با هم مرتبط هستند. تحقیقات نشان داده است که خوردن مکرر مکمل های ویتامین به مدت 1 سال، سبب بهبود خلق و خو و درمان افسردگی در زنان و مردان خواهد شد.
در واقع این بهبود روحیه بیشتر با بهبود سطح ویتامین B2 و B6 در بدن میسر می باشد. طبق این مطالعه، کمبود اولیه ویتامین B1 با بدخلقی در ارتباط بود که پس از گذشت 3 ماه از مصرف ویتامین، نشانه هایی از بهبود در خلق و خو در افراد تحت مطالعه حاصل شد.
چگونه می توان افسردگی را درمان کرد؟

نقش ویتامین B12 (سیانوکوبالامین) در درمان افسردگی

آزمایشات بالینی نشان داده است که ویتامین B12 در صورت تجویز قبل از شروع اولین علائم، زوال عقل و ناهنجاری های خون را به تأخیر می اندازد. همچنین مصرف مکمل سیانوکوبالامین باعث افزایش عملکردهای مغزی و شناختی در افراد مسن خواهد شد. این دارو علاوه بر بهبود عملکرد زبانی افراد مبتلا به اختلالات شناختی، به طور مکرر عملکرد عوامل مرتبط با لوب پیشانی را نیز ارتقا می دهد.
درمان افسردگی

درمان افسردگی

ویتامین B9 (اسید فولیک)

طبق آزمایشات انجام شده، بیماران مبتلا به افسردگی دارای سطح اسید فولیک پایینی در خون خود هستند که این سطح به طور متوسط ​​25 درصد کمتر از افراد سالم می باشد. همچنین سطح پایین اسید فولیک به عنوان یک عامل مستعد کننده قوی برای عدم کسب نتیجه در درمان افسردگی شناخته شده است.
در واقع مصرف 500 میکروگرم اسیدفولیک قادر است اثر داروی ضد افسردگی را به مقدار قابل ملاحظه ای افزایش دهد. نقش حیاتی اسید فولیک در مسیرهای متابولیکی مغز به خوبی توسط محققان به اثبات رسیده است و آنان خاطر نشان كرده اند که کمبود اسید فولیک در شایع ترین مشکلات روانپزشكی از جمله افسردگی تاثیر مستقیم دارد.
آیا بیش فعالی در بزرگسالان و کودکان قابل درمان است؟

انواع مواد معدنی موثر در درمان افسردگی

کلسیم

مطالعات اخیر نشان داده است که مهارکننده های انتخابی جذب سروتونین (SSRI)، جذب کلسیم را در استخوان ها مهار می نمایند. علاوه بر این، SSRI ها می توانند فشار خون را در افراد کاهش دهند. همچنین SSRI ها قادرند که سبب پوکی استخوان شوند و تجویز بی رویه آن توسط پزشکان و استفاده توسط بیمارانی که در معرض خطر مشکلات روحی هستند ممکن است آن ها را در معرض خطر شکستگی های پی در پی استخوان قرار دهد. همچنین مصرف دوز های پایین آن نیز در سنین بالاتر امکان ابتلا به پوکی استخوان را افزایش خواهد داد.
درمان افسردگی

درمان افسردگی

کروم

بسیاری از مطالعات در مورد ارتباط کروم و افسردگی در انسان به ثبت رسیده است که این موضوع اهمیت این ریز مغذی را در سلامت روان و درمان افسردگی به وضوح نشان می دهد.

ید و درمان افسردگی

ید نقش مهمی در سلامت روان و بهبود این بیماری دارد. همچنین ید قادر است که متابولیسم انرژی سلول های مغزی را تضمین نماید. در دوران بارداری، کاهش ید در رژیم غذایی سبب اختلال در عملکرد شدید مغز می شود و در نهایت منجر به ابتلا به بیماری کرتینیسم (Cretinism) خواهد شد.

نقش آهن در درمان افسردگی

آهن برای اکسیژن رسانی و تولید انرژی در پارانشیم مغزی و برای سنتز انتقال دهنده های عصبی و میلین (ماده ای در بهبود ارتباطات نورون ها) لازم است. همچنین کمبود آهن در کودکان مبتلا به اختلال بیش فعالی مشاهده می شود.
نقش آهن در درمان اختلالات روحی

نقش آهن در درمان اختلالات روحی

بعلاوه، غلظت آهن در شریان ناف در طول رشد جنین و در ارتباط با ضریب هوشی در کودک بسیار مهم است. علاوه بر این، زنان در هنگام  بارداری به علت کمبود آهن بیش از سایر اوقات زندگی خود افسردگی را تجربه می کنند. این موارد در واقع اهمیت آهن در درمان افسردگی را نشان می دهد و مشخص می کند که کمبود آن باعث خستگی و افسردگی در افراد خواهد شد.

لیتیوم

لیتیوم اولین بار توسط جان آگوست آرفودسون، دانشمند سوئدی، در سال 1817 کشف و تعریف شد. امروزه نقش لیتیوم در روانپزشکی به خوبی شناخته شده است و با گذشت نیم قرن در استفاده از آن، انتخاب لیتیوم برای اختلالات دوقطبی و افسردگی حاثز اهمیت می باشد.
آیا اختلال خواب قابل درمان است؟ 
در واقع  لیتیوم قادر است به عنوان تقویت کننده در درمان افسردگی، اختلال اسکیزوافکتیو و پرخاشگری موثر واقع شود. همچنین لیتیوم را می توان در بیماران مبتلا به بیماری های قلبی عروقی، کلیوی، غدد درون ریز، ریوی و پوستی نیز استفاده نمود.

سلنیوم

بر طبق مطالعات گسترده ای که توسط دکتر دیوید بنتون از دانشگاه ولز انجام گرفت، در میان آن ها حداقل پنج مطالعه این موضوع را به اثبات رساند که مصرف کم سلنیوم با وضعیت روحی و افسردگی مرتبط است. همچنین بر طبق آن سلنیوم باعث بهبود خلق و خو، کاهش اضطراب و افسردگی در افراد خواهد شد.
درمان افسردگی

درمان افسردگی

فلز روی

مطالعات نشان داده است که سطح روی در مبتلایان به افسردگی بالینی کمتر از مقدار مورد نیاز می باشد. علاوه بر این مشخص شد که روی خوراکی می تواند در اثربخشی این بیماری تأثیر مثبت بگذارد. همچنین روی از سلول های مغز در برابر آسیب احتمالی ناشی از رادیکال های آزاد محافظت می نماید.
عدم توانایی کامل ژنتیکی کودک در رشد جسمی و رشد ذهنی ممکن است به دلیل کمبود عناصر عنوان شده در بخش های قبل باشد. در واقع هنگامی که کودکان و نوجوانان با یک رژیم تغذیه ای ضعیف در معرض تغییر در عملکردهای ذهنی و رفتاری قرار می گیرند، می توان شرایط آن ها را تا حدی به وسیله یک رژیم غذایی مناسب بهبود بخشید.
۶ راه طبیعی برای تقویت حافظه در تمام سنین
همچنین ترکیب مواد مغذی رژیم غذایی و الگوی وعده های غذایی می تواند اثرات مفید و مطلوبی داشته باشد. به علاوه، کمبود آنتی اکسیدان ها و مواد مغذی در رژیم غذایی سبب کاهش عملکرد مکانیسم دفاعی در برابر رادیکال های آزاد خواهد شد و ممکن است باعث بروز بیماری های مغزی در سنین بالاتر شود.

سخن آخر

زاویه دیگری از ارتباط میان رژیم غذایی و افسردگی شامل پیری است. در دوران پیری آسیب پذیری در هنگام کاهش وزن افزایش می یابد که این امر اغلب با مرگ زودرس مرتبط خواهد بود. بی اشتهایی در این دوران ممکن است نقش مهمی در شکل گیری این موضوع داشته باشد.
تحقیقات فعلی در بخش روانشناسی، ایمونولوژی و بیوشیمی مغز امکان وجود مسیرهای ارتباطی را نشان می دهد که قادر است درک واضح تری از ارتباط بین تغذیه، سیستم عصبی مرکزی و عملکرد ایمنی بدن داشته باشد و از این طریق بر وضعیت سلامت روانشناختی فرد تأثیر بگذارد. این یافته ها ممکن است منجر به پذیرش بیشتر ارزش درمانی مداخلات رژیم غذایی در بین پزشکان و روانشناسان برای درمان این بیماری و سایر اختلالات روانشناختی شود.
ممنون که تا پایان این مقاله همراه کالازم بودید.
شما چه اطلاعات دیگری در مورد تاثیر تغذیه بر افسردگی دارید؟ نظرات و تجربیات خود را با تیم ما و سایر کاربران به اشتراک بگذارید.
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

فروش ویژه

اشتراک‌گذاری
" target="_blank">