تاریخ امروز :مهر 1, 1402

برای روتختی و ملحفه چه پارچه ای بخرم؟
5 (1)

بهترین پارچه برای روتختی 

وقتی به ایده‌آل ترین و بهترین پارچه برای روتختی خود فکر می‌ کنید، ممکن است صفات زیادی مانند نرم، مجلل، گرم، سبک، خنک، مناسب، گلدوزی شده، شفاف و غیره به ذهن شما خطور کند. انتخاب یک روتختی حداقل برای برخی از ما کار بزرگ و دشواری است. افرادی هستند که نمی توانند از نوع روتختی که روی آن می خوابند به خوبی مراقبت کنند، اما برای بقیه افراد باید موارد زیادی را در نظر گرفت.
انتخاب بهترین پارچه برای سرویس خواب روتختی به عوامل زیادی بستگی دارد. برای یک اتاق هتل، به ملحفه ای نیاز دارید که در برابر شست و شوی سنگین روزانه مقاومت بالایی داشته باشد. در اتاق خواب کودک انتخاب یک روتختی سفید کار بسیار سختی است. وقتی نوزاد تازه متولد شده ای دارید به نرم ترین و قابل تنفس ترین روتختی ها نیاز دارید. در اتاق مهمان، فقط به این اهمیت می دهید که چگونه مهمانان خود را تحت تاثیر قرار دهید. 
در این مقاله می خواهیم انواع مختلف پارچه را بررسی کرده و بهترین پارچه برای روتختی را انتخاب کنیم. شما با دانستن نکات خاصی در مورد هر نوع پارچه می توانید روتختی مورد نظر خود را به راحتی خریداری کنید.
با کالازم همراه باشید.

بهترین پارچه برای روتختی

برخی از انواع بهترین پارچه برای روتختی شامل پنبه، پلی پنبه، بامبو، ابریشم، کتان، فلانل و میکروفایبر است. در این بخش می خواهیم نگاهی اجمالی به ویژگی های کلیدی هر نوع پارچه بیندازیم.

1- پارچه روتختی پنبه ای

پنبه به دلیل نرمی و قابلیت تنفس، یکی از بهترین پارچه ها برای سرویس های خواب روتختی دونفره و یک نفره به شمار می رود. معمولاً این پارچه از نظر قیمت گذاری، در رده پارچه های مصنوعی بسیار مقرون به صرفه و پارچه های طبیعی بسیار گران تر مانند ابریشم قرار می گیرد.
روتختی ترک

روتختی ترک

به طور معمول، همه انواع پنبه قابلیت تنفس عالی دارند. همانطور که گفته شد، می توانید چندین نوع پنبه مختلف را در ملحفه ها پیدا کنید که هر کدام مزایا و معایب خاص خود را دارند.

پنبه پیما

پنبه پیما از کشور پرو منشا گرفته است و امروزه هنوز بسیاری از تولیدات محدود جهانی در آن جا انجام می شود. این پنبه مخصوص دارای نخ های بلند است که به آن الیاف قوی، انعطاف پذیر و فوق العاده نرم می دهد. ممکن است برای شما این سوال پیش بیاید که آیا واقعاً اولین باری که پنبه پیما را احساس می‌ کنید واقعاً در حال لمس ابریشم هستید، زیرا نرمی شگفت‌ انگیزی دارد!
یکی دیگر از مزایای این نوع پنبه به عنوان بهترین پارچه برای روتختی این است که با مراقبت مناسب، ماندگاری بسیار بیشتری نسبت به پنبه معمولی دارد. این دوام از الیاف بلند پنبه پیما ناشی می شود که 50 درصد بلندتر از الیاف پنبه معمولی است!
با این حال، هیچ کالای خوبی بدون قیمت به دست نمی آید و پنبه Pima با قیمت کاملاً مناسب عرضه می شود که معمولاً اندکی کمتر از قیمت پنبه مصری است. این پارچه مخصوص همچنین برای حفظ عمر طولانی خود نیاز به مراقبت ملایم و خشک شدن هوا دارد.

پارچه پنبه سوپیما

پنبه سوپیما یکی از انواع بهترین پارچه برای روتختی است. مزایای پنبه پیما باعث شده است تا در مقایسه با برخی اجناس کیفیت بالاتری داشته باشد. این پنبه حتی الیاف بلندتر و نرم تری دارد و به عنوان نادرترین شکل پنبه در جهان در نظر گرفته می شود که تنها توسط چند مکان منتخب و دارای مجوز در ایالات متحده رشد می کند. قیمت آن دو برابر پنبه پیما است و شما آن را بیشتر برای فروش لباس های گران قیمت می بینید تا ملافه و روتختی (به دلیل قیمت آن)!
اگر این نوع روتختی فوق‌ العاده مجلل را لمس کنید، آن‌ ها را نرم‌ تر از آنچه تصور می‌ کنید خواهید دید! به علاوه، با کمی مراقبت بیشتر، این پنبه بیشتر از هر نوع دیگری دوام می آورد. ممکن است مجبور شوید برای خرید هر چیزی که از سوپیما ساخته شده است، هزینه گزافی پرداخت کنید، اما می توانید مطمئن باشید که سال ها دوام خواهد آورد!
البته نکته منفی این پنبه نرم که یکی از انواع بهترین پارچه برای سرویس های خواب روتختی به شمار می رود این است که قیمت آن نوع پنبه دو برابر پنبه پیما می باشد. شما با پرداخت هزینه برای این پنبه به طور تقریبی مبلغی به اندازه ملافه های ابریشمی خالص پرداخت خواهید کرد!

پنبه مصری

خصوصیات ویژه پنبه مصری از محل رشد و فرآیند برداشت دقیق آن ناشی می شود. آب و هوای مصر دمای مناسبی برای رشد گرم و خشک برای پنبه فراهم می کند. علاوه بر این، پنبه مصری با دقت دست چیده می شود تا رشته های نرم الیاف کرکی و بلند خود را حفظ کند.
با این حال، هنگام خرید ملحفه های پنبه ای مصری به عنوان بهترین پارچه برای روتختی، باید بسیار دقت کنید. از آنجایی که نسبتاً کمیاب و بسیار گران است، بسیاری از مارک‌ ها ممکن است سعی کنند انواع ارزان‌ تری از پنبه را بفروشند و بر روی آن‌ ها برچسب پنبه مصری بزنند.
همچنین متوجه خواهید شد که قیمت ملافه پنبه ای مصری بسته به تعداد نخ ها و این که آیا این پنبه گران قیمت با نوع دیگری از پنبه ارزان تر ترکیب می شود یا نه، می تواند بسیار متفاوت باشد.
مانند ملحفه های پیما و سوپیما، پنبه مصری که یکی از انواع بهترین پارچه ها برای کالای خواب است، نیاز به شستشوی دقیق دارد. باید ملحفه ها را با آب سرد بشویید، با هوا خشک کنید و یا خشک کن را روی دمای کم قرار دهید تا از جمع شدن آن ها جلوگیری کنید. اگر دقت کرده باشید، این نوع پارچه ها ممکن است بیش از یک دهه عمر کنند!
پارچه برای روتختی

پارچه برای روتختی

پنبه آپلند

پنبه آپلند تا حد زیادی پرکاربردترین و مقرون به صرفه ترین نوع پنبه است. هر زمان که مجموعه‌ ای از ملحفه‌ ها و روتختی ها را با برچسب “پنبه” مشاهده کردید، می‌ توانید انتظار داشته باشید که آن ها با پنبه مرتفع ساخته شده‌ اند! این نوع پنبه مقرون به صرفه دارای الیاف کوتاه تری است و نسبت به پنبه لوکس نرم و دوام کمتری دارد.
مانند هر نوع روتختی ای، کیفیت محصولاتی از جنس پنبه آپلند که یکی از انواع بهترین پارچه برای روتختی محسوب می شود، می‌ تواند به‌ طور چشمگیری متفاوت باشد. تعداد نخ‌ های بالاتر، روتختی های نرم‌ تر و بادوام‌ تری از این پارچه را به شما می‌ دهد.
پنبه قابلیت تنفس فوق العاده بالایی دارد، با هر بار شستشو نرم تر می شود و رطوبت را به خوبی جذب می کند. به علاوه، ملافه‌ های نخی معمولی برای شما هزینه بالایی به همراه نخواهد داشت و معمولاً می‌ توانید یک سرویس خوب را با قیمت مناسب خریداری کنید. نقطه ضعف پنبه آپلند به عنوان یکی از بهترین پارچه های مناسب روتختی این است که می تواند پس از استفاده طولانی فرسوده شود.

میکروپنبه

MicroCotton یک پنبه ابتکاری است که در هند رشد می کند و به طور ویژه برای جذب بیشتر فرآوری شده است. الیاف بلندتری نسبت به پنبه آپلند دارد و هنوز هم مانند پنبه سوپیما کمیاب است. در واقع، پیدا کردن ملافه های میکروپنبه برای فروش بسیار سخت است.
گفته می شود، اگر از تعریق شبانه رنج می برید، ممکن است به دنبال میکروپنبه به عنوان بهترین پارچه برای روتختی باشید! آن ها تحت یک فرآیند چرخش پیشرفته قرار می گیرند که باعث می شود تا 250٪ بیشتر از پنبه های آپلند جذب شوند.

2- پارچه روتختی پلی کاتن

ملحفه پلی‌ کاتن یکی از انواع بهترین پارچه برای روتختی است که الیاف پلی‌ استر مصنوعی را با الیاف پنبه طبیعی ترکیب می‌ کند تا یک روتختی مقاوم و نسبتاً نرم ایجاد کند. در حالت ایده آل، پلی کاتن بهترین کیفیت هر نوع پارچه را برای ایجاد یک ماده جدید منحصر به فرد و مفید ترکیب می کند.
بسیاری از بیمارستان ها و هتل ها از روتختی های پلی پنبه ای استفاده می کنند زیرا الیاف پلی استر مصنوعی پارچه را فوق العاده بادوام می کند. پاره شدن یا فرسودگی یک پلی پنبه ای با کیفیت بسیار دشوار است! پلی‌ کاتن با تعداد نخ‌ های بالاتر نیز می‌ تواند شبیه به پنبه‌ های آپلند باشد، اگرچه ممکن است در لمس نرم به نظر نرسد.
یکی دیگر از مزایای استفاده از پارچه های مخلوط سخت به عنوان بهترین پارچه ها برای سرویس خواب روتختی این است که مراقبت بسیار آسان را امکان پذیر می کنند. می‌ توانید روتختی های پلی‌ کاتن را در ماشین لباس‌ شویی و خشک‌ کن‌ تان بیندازید، بدون نگرانی از چروک شدن. به علاوه، پلی استر این ماده را در برابر چروک شدن مقاوم می کند!
از آنجایی که هزینه ساخت پلی استر نسبت به بسیاری از پارچه های طبیعی بسیار کمتر است، پلی پنبه کمتر از 100٪ پنبه قیمت دارد. نقطه ضعف این ماده ترکیبی محبوب این است که پلی استر غیر متخلخل است و باعث می شود این ملحفه ها نسبت به ملحفه های 100٪ پنبه ای قابلیت تنفس کمتری داشته باشند.

3- بامبو

ورقه های بامبو، دارای نرم ترین موادی هستند که می توانید برای رختخواب پیدا کنید! این پارچه توانایی جذب رطوبت و تنظیم دما عالی دارد و همچنین دارای بافتی سبک، ابریشمی و نرم است که به اندازه پنبه قابلیت تنفس دارد.
برخلاف بسیاری دیگر از انواع مضر برای محیط‌ زیست تولید پارچه که به مواد شیمیایی خطرناک و آب زیادی نیاز دارند، تولید پارچه بامبو به عنوان یکی از انواع بهترین پارچه برای روتختی نیز گزینه‌ ای نسبتاً سازگار با محیط زیست برای مصرف‌ کنندگان ارائه می‌ کند. علاوه بر این، ورقه های بامبو یک جایگزین ضد حساسیت برای افرادی است که پوست حساسی دارند!
پارچه روتختی دونفره

پارچه روتختی دونفره

روتختی های بامبو که یکی از مدل های بهترین پارچه برای روتختی به شمار می رود، نیاز به مراقبت تخصصی و شستشوی دقیق دارند، اگرچه با نگهداری مناسب می توانند پنج تا شش سال دوام بیاورند. در واقع دیدن ترکیب بامبو و پنبه برای کمک به دوام بیشتر و ماندگاری بیشتر پارچه بسیار رایج است. از نظر قیمت، کالای خواب بامبو معمولاً بیشتر از پنبه آپلند اما کمتر از پنبه مصری است.

4- ابریشم بهترین پارچه برای روتختی

ملحفه های ابریشمی نهایت تجمل را برای اتاق خواب شما به ارمغان می آورند، اما دارای قیمت بسیار نجومی هستند که خریداران معمولی ممکن است نخواهند آن را در نظر بگیرند. روتختی های ابریشمی دارای رسانایی حرارتی کم هستند که به پارچه اجازه می دهد در هوای گرم خنک کننده و در هوای سرد گرما ایجاد کند. ابریشم یکی از پارچه های مناسب روتختی بوده که بسیار قوی، سبک و براق با درخشش بسیار دوست داشتنی است.
کالاهای خواب ابریشمی نیز قابلیت تنفس عالی را ارائه می دهند. تا زمانی که از آب سرد استفاده کنید می توانید آن ها را در خانه بشویید. در واقع، بعد از دوبار شستشوی اول نرم تر می شوند. دوام و نرمی روتختی های ابریشمی به نوع آن بستگی دارد که اساساً وزن و ضخامت ابریشم را توصیف می کند. ابریشم قیمت بالایی دارد اما بدون شک نرم ترین و مجلل ترین انتخاب برای ملحفه های تخت است. 
بهترین و گرم ترین پارچه روتختی برای زمستان چیست؟

5- پارچه فلانل

ملحفه های فلانل گرم ترین گزینه های روتختی هستند. پارچه های فلانل معمولاً به‌ عنوان دو نوع پارچه مختلف به فروش می‌ رسند: پنبه برس‌ خورده یا نسخه ارزان‌ تر مصنوعی، فلانل میکرو.
هر دو نوع پارچه گرمای خود را از فرآیندی دریافت می‌ کنند که پارچه را روی استوانه‌ های فولادی می‌ پیچاند. این کار باعث می شود الیاف ریز شکسته شوند و به سطح برسند. فلانل میکرو پلی استر برس خورده است که مقرون به صرفه و گرم می باشد اما قابلیت تنفس ندارد. از طرف دیگر، فلانل پنبه‌ ای می‌ تواند کمی خراشیده‌ تر به نظر برسد، اما قابلیت تنفس را فراهم می‌ کند.

6- روتختی کتان

ملحفه‌ های کتانی مانند روتختی های پنبه‌ ای از الیاف طبیعی و گیاهی تولید می‌ شوند. روتختی های کتانی معمولاً دارای تنفس عالی و بافت ضخیم تر از اکثر ملحفه های پنبه ای هستند. آن ها همچنین نسبت به بسیاری از پارچه های طبیعی دوام بیشتری دارند و با هر شستشو نرم تر می شوند. متأسفانه ملحفه های کتانی در برابر چروک مقاوم نیستند.
بزرگ‌ ترین نقطه ضعف ملحفه‌ های کتان به عنوان یکی از انواع بهترین پارچه برای روتختی یک نفره و دونفره این است که بافت  نسبت به پارچه‌ های پنبه‌ ای دارند و تا زمانی که چندین بار آن‌ ها را نشویید، سطح خواب باکیفیتی ایجاد نمی‌ کنند و ممکن است در برخی مواقع در گزینه های پارچه مناسب روتختی قرار نگیرند.

7- پارچه پلی استر

ملحفه های پلی استر دارای طیف وسیعی از کیفیت هستند و بیشتر به دلیل مقرون به صرفه بودن شناخته شده اند. پارچه پلی استر از فرآورده های فرعی نفت در یک فرآیند شیمیایی ساخته می شود. در اصل، پلی استر پلاستیکی می باشد که به پارچه تبدیل شده است!
با وجود این مسئله، ملحفه های پلی استر در واقع می توانند بسیار نرم به نظر برسند و در چندین دهه گذشته، معمولاً در رقابت با ملحفه های پنبه ای، درصد زیادی از بازار ملافه را به خود اختصاص داده اند.
نکته جالب در مورد پلی استر که یکی از انواع بهترین پارچه های انتخابی برای روتختی می باشد این است که می تواند ویژگی های انواع مختلفی از پارچه را تقلید کند، از مخمل گرفته تا ساتن و ابریشم! تولیدکنندگان از تکنیک‌ های مختلفی برای ایجاد چیزهایی مانند الگوی بافت ساتن استفاده می‌ کنند.
پارچه روتختی جدید

پارچه روتختی جدید

با این حال، مانند بسیاری از پارچه های مصنوعی، پلی استر قابل تنفس نیست؛ اما توانایی جذب رطوبت عالی را ارائه می دهد و با تعداد نخ های بالاتر، می تواند کاملاً نرم به نظر برسد. همچنین دوام فوق‌ العاده‌ ای دارد، زیرا الیاف پلاستیکی آن به راحتی شکسته نمی‌ شوند.
علاوه بر این، پلی استر ضد چروک است و امکان مراقبت آسان در ماشین لباسشویی و خشک کن را فراهم می کند.

8- پارچه میکروفیبر

روتختی های میکروفیبر از الیاف پلی استر بسیار ظریف ساخته شده اند که وزن آن ها بسیار کم است. میکروفایبر یک پارچه مصنوعی می باشد به قدری سبک که وزن آن کمتر از ابریشم است!
روتختی های میکروفایبر بیشترین مزیت پارچه پلی استر را دارند. آن ها به نسبت سایر پارچه ها برای روتختی به مراقبت بسیار کمی احتیاج دارند و در برابر چین و چروک مقاوم هستند. همچنین ماندگاری طولانی دارند و در برابر پر شدن و محو شدن مقاومت می کنند.
تعداد نخ های بیشتر در حدود 200-800 نوع میکروفیبر نرم تر و بادوام تری به شما می دهد. میکروفیبر ارزان‌ تر می‌ تواند به سرعت در هنگام شستشو پاره یا فرسوده شود.
ورق های میکروفایبر یک گزینه مقرون به صرفه و عالی هستند که یک خواب راحت شبانه را برای شما به ارمغان می آورند. گفته می شود، آن ها می توانند احساس گرما و چسبندگی داشته باشند زیرا مانند پنبه قابل تنفس نیستند. از طرف دیگر، اگر از تعریق شبانه رنج می برید، از خواص رطوبت گیر این پارچه مصنوعی لذت خواهید برد!

9- روتختی ساتن

وقتی برای خرید ملحفه می روید اولین چیزی که به چشمتان می آید کلمه ساتن است. ساتن مترادف با نرم است. وقتی از ملحفه‌ های تخت صحبت می‌ کنید ساتن پارچه نیست. این یک احساس و یک بافت خاص می باشد.
پارچه برای روتختی یک نفره

پارچه برای روتختی یک نفره

هنگام خرید روتختی ساتن به دنبال پارچه ای باشید که بافته شده است. این برای خوابیدن بسیار راحت است. ملحفه‌ های ساتن در رنگ‌ های عمیق بسیار غنی موجود هستند و کسانی که این را ترجیح می‌ دهند، مجموعه‌ ای عالی برای انتخاب خواهند داشت.
برای جذب پول و ثروت در فنگ شویی باید این 5 رنگ روتختی را انتخاب کنید!

سخن آخر

در این مقاله سعی کردیم بهترین انواع پارچه برای روتختی را به شما معرفی کنیم و با بررسی مزایا، معایب و ویژگی های هر کدام از آن ها به شما کمک کنیم که انتخاب و خرید راحت تر و باکیفیت تری داشته باشید. امیدواریم که این مطلب برای شما مفید بوده باشد و بتوانید بهترین پارچه را برای سرویس خواب روتختی خود انتخاب کنید.
ممنون که تا پایان این مقاله همراه کالازم بودید.
شما کدام یک از انواع بهترین پارچه برای روتختی را ترجیح می دهید؟ نظرات و تجربیات خود را با تیم ما و سایر کاربران به اشتراک بگذارید.
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

فروش ویژه

اشتراک‌گذاری
" target="_blank">