تاریخ امروز :بهمن 8, 1401

بیماری اوریون از چه راه هایی ایجاد می شود و چه علائم و نشانه هایی دارد؟
0 (0)

اوریون

اوریون یک بیماری ویروسی است که معمولا به عنوان پاروتیت اپیدمی شناخته می شود. این یک بیماری بسیار مسری است که منجر به التهاب یکی یا هر دو غدد پاروتید می شود. با مصرف واکسن در دوران کودکی به راحتی می توان از این بیماری پیشگیری کرد.
پاروتیت یک عفونت ویروسی بسیار مسری است که معمولاً کودکان کوچک را تحت تأثیر قرار می دهد. بیش از 1200 مورد در سال از پاروتیت وجود داشته است که در آن تورم دو غده بزاقی در دو طرف صورت درگیر شده است، زیرا صورت فرد شبیه همستر است. ویروس پاروتیت یک ویروس مسری است و می تواند با لمس یا استفاده از ابزار معمولی منتقل شود. هنگامی که یک کودک معمولاً پاروتیت دارد، در تمام زندگی خود نسبت به اکثر بیماری‌ های دیگر مصون است. این ممکن است تنها مزیت ابتلا به این بیماری باشد.
پاروتیت یا اوریون می تواند بسیار دردناک باشد زیرا غدد به دلیل عفونت بیشتر و بیشتر متورم می شوند. حوله های آب گرم ممکن است به کاهش تورم کمک کنند، اما فقط تا حد معینی. تنش زیادی وجود دارد که کودک شما تا چه مدت ممکن است از این موضوع رنج ببرد.
به طور معمول پاروتیت کمی بیش از یک ماه طول می کشد که باعث ناراحتی زیادی در فرد می شود. معمولاً داروهای تجویز شده توسط پزشک ممکن است به کاهش درد کمک کند. آنتی بیوتیک ها به مبارزه با عفونت کمک می کنند و در دراز مدت تورم را کاهش می دهند، اما شما نمی توانید آنتی بیوتیک های زیادی به کودک بدهید زیرا بدون شک سیستم او را مختل می کند.
پاروتیت عمدتاً به دلیل عفونت روبولاویروس ایجاد می شود. سپس عفونت از طریق بزاق آلوده از فردی به فرد دیگر سرایت می کند. هنگامی که به عفونت پاروتیت مبتلا می شوید، ویروس از دستگاه تنفسی به غدد بزاقی شما می رسد. بیشتر تولید مثل می کند و باعث تورم در غدد می شود.
در این مقاله می خواهیم به طور کامل بیماری اوریون را در کودکان و بزرگسالان بررسی کنیم و در مورد علائم و دلایل بروز آن توضیحاتی برای شما عزیزان ارائه دهیم.
با کالازم همراه باشید.

علائم و علل اوریون

در این مقاله در مورد دلایل یا علل و علائم اصلی پاروتیت توضیح خواهیم داد.

علل

چند دلیل یا علت اوریون وجود دارد که در زیر به برخی از آن ها به تفصیل اشاره می شود:

1. تماس مستقیم

تماس مستقیم با شخص دیگری که قبلاً به این عفونت مبتلا شده است ممکن است باعث شود که خودتان این عفونت را شروع کنید. به خصوص با کودکان تعامل مداوم ممکن است باعث انتقال ویروس اوریون از یک کودک به کودک دیگر شود. به همین دلیل است که لازم است واکسن را برای کمک به مبارزه با این ویروس به کودک خود بدهید. این واکسن به حفظ ایمنی بدن شما در برابر پاروتیت کمک می کند، بنابراین تضمین می کند که شما و فرزندتان زندگی سالم و عاری از عفونت و ویروس را داشته باشید.
چگونه بیماری قلبی یا عروق کرونر را درمان کنیم؟

2. تماس غیر مستقیم

تماس غیرمستقیم برای مثال هنگامی که کودک از شیر آب استفاده می کند که توسط یک بیمار اوریونی استفاده شده است، ممکن است باقیمانده ویروس روی شیر ممکن است کودک را نیز آلوده کند. این مسئله یکی از راه های اصلی ابتلا به پاروتیت شما یا هر کودکی است. پاروتیت عموماً در کودکان رخ می دهد زیرا سیستم ایمنی آن ها هنوز در حال رشد است، بنابراین آن ها سیستم کافی قوی برای مبارزه موثر با این ویروس ندارند.
اوریون

اوریون

برای کمک به مبارزه با شیوع پاروتیت، واکسن معمولاً در سنین پایین تزریق می شود تا به بدن کمک کند در برابر ویروس ایمن شود. قبل از اینکه واکسن وارد شود، در انگلستان و ولز سالانه 1200 مورد بستری در بیمارستان وجود داشت.

3. راه های دیگری که در آن ویروس اوریون می تواند پخش شود

عطسه یا سرفه، استفاده از کارد و چنگال/بشقاب یکسان با شخص آلوده، به اشتراک گذاشتن غذا و نوشیدنی با فرد آلوده از جمله مواردی هستند که باعث پخش این ویروس می شوند. همه این علل در واقع نقش فعالی در عفونت کودک دارند. ویروس از مجرای تنفسی به سمت غدد بزاقی حرکت می کند و تولید مثل می کند و باعث تورم شدید غدد می شود. این تورم می تواند باعث ناراحتی زیادی در صورت شود بنابراین نیاز فوری پزشکان به همراه واکسن MMR در زمان مناسب ضروری است.

علائم

علائم بسیار متمایزی وجود دارد که به ما کمک می کند تشخیص دهیم که آیا فرزندانمان  دارند یا نه، برخی از این علائم و نشانه ها عبارتند از:

1. درد در دو طرف صورت

معمولاً با درد در هر دو طرف صورت شروع می شود. این نشان می دهد که ویروس وارد بدن شما شده و اکنون روی غدد دو طرف صورت شما حرکت کرده است. اگر در این مرحله به پزشک مراجعه نکنید، تورمی که پس از مدت کوتاهی شروع می شود، مهار نمی کند.
آیا می توان سنگ کلیه را در خانه درمان کرد؟

2. تورم

هنگامی که گونه های شما شروع به متورم شدن کرد، در هر دو طرف دیگر راه برگشتی وجود ندارد، ویروس قبلاً در غدد واقع در دو طرف صورت شما شروع به تولید کرده است. تا زمانی که ویروس به تولید خود ادامه دهد، تورم افزایش خواهد یافت. شما می توانید با مصرف داروهای تجویز شده توسط پزشک به مبارزه با این ویروس کمک کنید و اگر خوش شانس باشید این ویروس به مرور زمان به آرامی از بین می رود.
اوریون

اوریون

3. مشکل در بلع در زمان ابتلا به اوریون

گاهی اوقات عفونت نیز باعث مشکل در بلع می شود که به نام دیسفاژی نیز شناخته می شود. در چنین شرایطی، فرد در خوردن یا آشامیدن دچار مشکل می شود. در دیسفاژی خفیف، ممکن است فقط برای یک دقیقه در غذا خوردن مشکل داشته باشید و نوشیدن چند جرعه آب باعث بهبود وضعیت می شود. اما در موارد حاد، مصرف غذا را محدود می کند و فرد از کالری و تغذیه ضروری برای عملکرد طبیعی بدن بی بهره می شود.

4. اورکیت

ارکیت یک وضعیت پزشکی است که به التهاب یا تورم در هر دو یا هر دو بیضه، بخشی از دستگاه تناسلی مردانه اشاره دارد. این یک علامت بسیار غیر معمول اوریون است که زمانی که عفونت بسیار شدید می شود ظاهر می شود. اورکیت باعث تورم و حساسیت در بیضه ها می شود و این وضعیت بسیار دردناک است. در بیشتر موارد عفونت پاروتیت، التهاب معمولاً فقط در یک بیضه دیده می‌ شود و تنها در موارد نادر هر دو را تحت تأثیر قرار می‌ دهد.
علائم تشنج در نوزادان و بزرگسالان چگونه است؟

5. حالت تهوع

حالت تهوع یکی دیگر از علائم شایع است. اوریون باعث عدم تعادل در بدن شما می شود که به نوبه خود باعث می شود به دلیل تورم صورت شما احساس بیماری کنید. حالت تهوع به این دلیل ایجاد می شود که ویروس در غدد شما باعث اختلال در عملکرد بدن شما می شود و باعث می شود احساس بیماری و خستگی کنید.

6. اوریون در درد شکم

درد خفیف شکم نیز به عنوان یکی از علائم رایج پاروتیت شناخته شده است. در طول عفونت اوریون، شما می توانید درد را در معده، قسمت های پایین یا بالای شکم تجربه کنید. بسته به مرحله عفونت، درد می تواند از خفیف تا شدید متفاوت باشد. هنگامی که شروع به تجربه درد شدید شکم کردید، فوراً با پزشک خود مشورت کنید. پزشک عمومی شما ممکن است چند آزمایش را پیشنهاد کند و از طریق معاینه فیزیکی علت دقیق درد را مشخص کند.
اوریون

اوریون

7. سردرد

در درجه اول سردرد اولین علائم اوریون است. تجمع زیاد مخاط در مغز باعث ایجاد فشار می شود که به نوبه خود باعث سردرد می شود. سردرد می تواند از بسیار خفیف و قابل کنترل تا بسیار بد و طاقت فرسا متغیر باشد. سردردهای خفیف آنقدرها هم بد نیستند و می‌توانید تشخیص دهید که اگر پاروتیت دارید، سردرد ممکن است شدید باشد زیرا صورت دائماً متورم می‌شود. سردردهای طاقت فرسایی که هر روز اتفاق می افتد، علامت بسیار بدی است. اگرچه این بیماری کشنده نیست، اما می تواند باعث ناراحتی زیادی شود.

8- از دست دادن اشتها

از دست دادن اشتها نیز یکی از علائم شایع اوریون است. به دلیل تورم در غدد بزاقی، فرد مبتلا به عفونت در جویدن غذا مشکل پیدا می کند. به دلیل احساس درد یا ناراحتی ممکن است تمایلی به خوردن یا نوشیدن نداشته باشید. این بیماری در نهایت منجر به از دست دادن اشتها می شود

آیا بیش فعالی در بزرگسالان و کودکان قابل درمان است؟

9. بی حالی یکی از علائم اوریون

اوریون باعث بی حالی شدید در بیماران مبتلا به این مشکلات می شود. این احساس بی حالی ناشی از بی نظمی توزیع خون در بدن شماست. همراه با نامنظمی همچنین باعث می شود که ویروس وارد جریان خون شما شود و باعث ایجاد رفتار بی حالی می شود. بی حالی ممکن است باعث شود حتی در هنگام استراحت نیز احساس خستگی و ضعف کنید. همراه با بی حالی ممکن است دچار تب نیز شوید، بنابراین اینها نشانه های آشکار این بیماری هستند.

10. تب

مراقب باشید که شما یا فرزندتان در طول روز چه چیزی را لمس می‌ کنید و با چه کسی در تماس است، یک خانواده سالم و قوی می‌ تواند فرزند شما را از ناراحتی‌ های زیادی نجات دهد که در غیر این صورت می‌ تواند زندگی او را کمی سخت‌ تر کند. تب در هنگام عفونت اوریون فقط نسبتاً زیاد است و فقط 3-4 روز طول می کشد.
اوریون

اوریون

بیشتر این علائم بلافاصله ظاهر نمی شوند و در عرض 14 تا 25 روز پس از عفونت ظاهر می شوند. این دوره را دوره نهفتگی می نامند و به طور متوسط ​​حدود 17 روز است. با این حال، در نزدیک به 20٪ موارد عفونت، ویروس هیچ علامت قابل توجهی نشان نمی دهد. هنگامی که به عفونت پاروتیت مشکوک هستید، منتظر صحبت کردن با پزشک خود نباشید. بیشتر علائم پاروتیت اغلب با علائم التهاب لوزه یا تب غده اشتباه گرفته می شود. پزشک عمومی شما ممکن است عفونت را معاینه و سپس تایید (یا رد) کند.
علائم و نشانه های برونشکتازی چیست؟

سخن آخر

مانند سایر بیماری های ویروسی، سیستم ایمنی بدن ما با هر گونه عفونت خارجی مبارزه می کند. در بیشتر موارد، هیچ گونه درمانی مورد نیاز نیست و در نتیجه عفونت در چند روز فروکش می کند. خوردن غذاهای نرم و پرهیز از غذاهای اسیدی و سیتریک به کاهش علائم کمک می کند.
ممنون که تا پایان این مقاله همراه کالازم بودید.
شما چه اطلاعات دیگری در مورد این بیماری دارید؟ نظرات و تجربیات خود را با تیم ما و سایر کاربران به اشتراک بگذارید.
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

فروش ویژه

اشتراک‌گذاری

یک پینگ

  1. پینگ‌بک: علائم و نشانه های برونشکتازی چیست؟ روش های درمان و پیشگیری از بیماری تنفسی | کالازم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Captcha *-- بارگیری کد امنیتی --