تاریخ امروز :تیر 1, 1403

چگونه رابطه دوستی بهتری داشته باشیم؟
0 (0)

رابطه دوستی

دوستان صمیمی نقش فوق العاده مهمی در زندگی شما دارند. آن ها شما را سرگرم می کنند، به شما گوش می دهند، از شما حمایت می کنند و شما را درک خواهند کرد. از آنجا که یک رابطه دوستی چنین تأثیر زیادی در خوشبختی و رشد شخصی شما دارد، طبیعی است که بخواهید رابطه خود را با دوستان صمیمی خود تقویت نمایید.
در این رابطه استراتژی های زیادی وجود دارد مانند بهبود برقراری ارتباط که به شما در پیدا کردن دوست مناسب و تقویت رابطه دوستی حال حاضر شما کمک شایانی خواهد کرد.
در این مقاله می خواهیم به شرح 4 روش در رابطه با چگونگی برقراری ارتباط و نحوه بهبود رابطه دوستی بپردازیم.
با کالازم همراه باشید.

رابطه دوستی چیست؟

تعریف دوست برای اکثر ما کسی است که احساس می کنیم با او ارتباط داریم و به نوعی کنارمان است. دوست اغلب کسی است که شما با او پیوند مشترک دارید.
ممکن است برخی از باورها و ارزش‌های مشترک را با دوستان خود به اشتراک بگذارید، و اغلب، دوست کسی است که به او اعتماد دارید و از بودن در کنارش لذت می‌برید. دوستان می توانند حضوری یا آنلاین باشند و ممکن است از نظر فاصله متفاوت باشند. ممکن است یک دوست همسایه یا دوستی در هزاران مایل دورتر داشته باشید. 
رابطه دوستی چیست؟

رابطه دوستی چیست؟

برخی از دوستان ممکن است معمولی باشند. ممکن است گاهی صحبت کنید و از همراهی یکدیگر لذت ببرید، اما این ارتباط ممکن است خیلی قوی نباشد. با دوستان نزدیک، ممکن است احساس ارتباط عمیق تری داشته باشید و دوست داشته باشید که می توانید برای حمایت به آنها اعتماد کنید.
ممکن است بتوانید به راحتی صحبت کنید و بخندید و آشکارا به اشتراک بگذارید. این دوستی ممکن است بسیار قابل اعتماد به نظر برسد و این دوست ممکن است ادامه دادن را از جایی که ترک کرده‌اید آسان کند. دوستی های خوب و دوستان خوب اغلب می توانند در آزمون زمان مقاومت کنند. این روابط اغلب از احترام متقابل و مراقبت از رفاه یکدیگر ایجاد می شود. 
فرق دوست و آشنا چیست؟
آشنا فردی است که ممکن است گاهی با او صحبت کنید و در یک مهمانی شام یا رویدادهای اجتماعی دیگر ببینید، اما پیوند یک دوست یا رابطه شخصی وجود ندارد. یک آشنا به احتمال زیاد مانند یک دوست صمیمی، فردی نیست که در هنگام بروز مشکلات با او صحبت می کنید.
گفتنی است، اگر به آنها فرصت دهیم، ممکن است برخی از آشنایان با هم دوست شوند. ویژگی اصلی یک دوست در این مورد کسی است که زمان، اعتماد و ارتباط بیشتری با او صرف می کنید.

 

قسمت 1. برقراری ارتباط در رابطه دوستی

 1. در شرایط مناسب با بهترین دوست خود ارتباط برقرار کنید

ارتباطات یکی از مهم ترین جنبه های هر رابطه دوستی است. اگر مرتباً با دوست خود درباره افکار و احساسات خود صحبت نکنید، نمی دانید در سر شخص مقابل چه می گذرد. ​همچین، با وجود اینکه صحبت با بهترین دوست خود در مورد مسائل شخصی مهم است، بنابراین گپ زدن در مورد مسائلی همچون مدرسه یا پرداختن به زندگی یکدیگر بخشی از برقراری ارتباط موثر خواهد بود.
رابطه دوستی

رابطه دوستی

اگر دوستی شما از راه دور است، از فن آوری و رسانه های اجتماعی استفاده کنید. می توانید با آن ها تماس بگیرید، پیامک دهید یا از طریق برنامه هایی مانند واتساپ و اینستاگرام با آن ها ارتباط برقرار نمایید.

2. شنونده خوبی باشید

گوش دادن و شنونده خوب بودن در رابطه دوستی جنبه مهمی از یک برقراری ارتباط عالی است. در واقع هنگامی که آن ها با شما صحبت می کنند، با برقراری ارتباط چشمی و قطع نکردن کلام به صحبت هایشان توجه نشان دهید. این کار نشان می دهد که شما چقدر به آن ها اهمیت می دهید و باعث می شود در آینده احساس بهتری در صحبت کردن با شما داشته باشند.

3. سبب ایجاد اعتماد در رابطه دوستی شوید

اگر شما در یک رابطه دوستی نمی توانید به یکدیگر اعتماد کنید، دوستی شما مسیر روشنی در پیش نخواهد داشت. در جهت اعتماد سازی بهتر است وقت خود را به گوش دادن به دوست خود اختصاص دهید و هنگام برقراری ارتباط با آن ها، در مورد افکار و احساسات خود بسیار صریح و صادق باشید. همچنین اگر دوست شما رازی را به شما گفت، به راز او احترام بگذارید و آن را نزد خود نگه دارید.

4. کدورت ها را حل کنید

نگذارید احساسات بد گسترش یابد و اگر شما و دوست تان کدورت حل نشده ای دارید، سعی داشته باشید که به محض آرام شدن در مورد آن با یکدیگر صحبت کنید و موضوع را حل نمایید. در این حین، دیدگاه های یکدیگر را بشنوید و نسبت به طرز فکر و عقاید طرفین تامل داشته باشید.

5. در صورت انجام اشتباه از دوست خود عذرخواهی کنید

اگر اشتباهی در حق دوست صمیمی خود مرتکب شده اید یا با حرف های خود او را رنجانده اید، لازم است که در فرصت مناسب از او عذرخواهی کنید. لجبازی یا خودداری از اعتراف به اشتباه خود تنها باعث ناراحتی بیشتر دوست صمیمی شما خواهد شد، بنابراین یک عذرخواهی واقعی انجام دهید و از تکرار مجدد این اشتباه بپرهیزید.
رابطه دوستی

رابطه دوستی

6. اشتباهات دوست خود را ببخشید

اگر تمایل دارید که بهترین دوست تان هنگام کار اشتباه تان شما را ببخشد، باید مایل باشید شما نیز در وضعیت مشابه آن ها را ببخشید. بنابراین، عذرخواهی آن ها را بپذیرید و به برقراری ارتباط خود ادامه دهید و اجازه ندهید که احساسات منفی به دوستی شما لطمه ای وارد نماید.

قسمت 2. ایجاد یک ذهنیت مثبت در ارتباط دوستی

1 . انتظارات واقع گرایانه ای از رابطه دوستی خود داشته باشید

دوستی شما باید بر اساس انتظارات واقع بینانه باشد مانند اینکه دوست داشته باشید که او در صورت ناراحتی با شما صحبت کند، با احترام با شما رفتار نماید و بخواهد اوقات خوشی را با یکدیگر بگذرانید. همچنین این ذهنیت را داشته باشید که هیچ کس کامل نیست، بنابراین انتظارات منطقی از دوست خود داشته باشید تا از ناامیدی و کدورت جلوگیری شود.
به یاد داشته باشید که دوستی شما به دلیل وقایع مختلف زندگی مانند ازدواج، فرزند و خواسته های شغلی تغییر خواهد کرد. بنابراین در برنامه های جدید خود منعطف باشید و بپذیرید که ممکن است زمان کمتری را بتوانید با یکدیگر سپری نمایید.

2 . ضعف های دوست خود را بپذیرید

شاید دوست شما فراموش کند که به پیام های شما پاسخ دهد، همیشه در رسیدن به قرار تاخیر دارد و یا در رانندگی افتضاح باشد. در واقع همه افراد عادات خاصی دارند که آن ها را منحصر به فرد می کند، اما دوستی صمیمی به معنای پذیرفتن این است که آن ها را همانگونه که هستند دوست داشته باشید.
رابطه دوستی

رابطه دوستی

سعی کنید فکر خود را معکوس کنید و از خود بپرسید که آیا ویژگی یا عادت خاصی دارید که بهترین دوست شما را آزار دهد؟ آیا روش هایی وجود دارد که بتوانید آن ها را برطرف سازید؟ بنابراین همواره سعی داشته باشید که تفکر خود را بر ویژگی های مثبت افراد متمرکز نمایید تا در برقراری ارتباط و بهبود روابط خود موفق تر عمل کنید.

3. در حین برقراری رابطه دوستی خود واقعیتان باشید

سعی نکنید متفاوت رفتار کنید تا افراد حس بهتری به شما داشته باشند. بنابراین در برقراری ارتباط همواره خود واقعیتان باشید و به افکار، احساسات و ارزش های خود وفادار بمانید. اگر دوست صمیمی شما یک دوست واقعی و صادق باشد، آن ها شما را به خاطر شخصی که هستید دوست خواهند داشت.
در حین برقراری رابطه دوستی خود واقعیتان باشید

در حین برقراری رابطه دوستی خود واقعیتان باشید

4. به مسئولیت های خود در رابطه عمل کنید

عادلانه نیست که انتظار داشته باشید که این فقط دوست شما باشد که همیشه برای شما وقت خالی کند و یا در کارهایتان مشارکت داشته باشد. به همین جهت، نیاز است که انتظارات شما متقابل باشد و شما نیز تلاش خود را در رابطه دوستی خود به کار بگیرید.
همچنین، برای تقسیم مسئولیت ها با یکدیگر صحبت نمایید و یا اگر دوستی شما با مشکلی روبرو است، هر دو باید در تلاش برای دستیابی به یک راه حل مشترک گام بردارید.

5. در رابطه دوستی از حسادت ها بکاهید

طبیعی است که در برخی مواقع به اطرافیان خود حسادت کنید. شاید بهترین دوست شما وقت زیادی را با افراد دیگر سپری کند، یا بهترین دوست شما در کار خود بهتر از شما عمل نماید. برای بهبود این اوضاع با او بیشتر وقت بگذرانید تا بتوانید این احساسات را برطرف سازید.
در واقع اولین قدم برای غلبه بر حسادت این است که خودتان را از علت احساسات خود آگاه نمایید. سپس هنگامی که مشخص کردید که چه موضوعی باعث حسادت شما می شود، آنگاه می توانید دیدگاه خود را تغییر داده و سعی کنید که تفکر واقع بینانه تری داشته باشید.

6. خودتان را جای دوست خود بگذارید

اگر دوست صمیمی شما ناراحت است و می خواهید فرآیندهای فکری او را بهتر درک کنید، به این فکر کنید که راه رفتن با کفش های او چگونه است! تلاش برای دیدن موقعیت های مختلف از دیدگاه آن ها نشان دهنده همدلی می باشد و بسیار سپاسگزار خواهند بود که شما به اندازه کافی به آن ها اهمیت می دهید تا بتوانید درک درستی از موقعیتشان داشته باشید.
رابطه دوستی

رابطه دوستی

7. دوستی را سرلوحه کار خود قرار دهید

امروزه به دلیل مشغله های زیادی که با آن مواجه هستیم ، می توان به راحتی از رابطه دوستی خود در بعضی مواقع چشم پوشی کرد. با این حال ، دوستان صمیمی برای شادی و سلامت کلی شما فوق العاده مهم هستند، بنابراین سعی کنید برقراری ارتباط را نسبت به چیزهای کوچک اولویت قرار دهید.

قسمت 3. صرف وقت در رابطه دوستی

1. برای دوست خود وقت بگذارید

اختصاص وقت برای دوست صمیمی خود بهترین راه برای نشان دادن ارزش آن ها نزد شماست. بابت همین لازم است که از قبل برنامه ریزی کنید و زمانی را برای دیدن آن ها تعیین نمایید. اگر هر کدام از شما بدانید که دیگری نیز متعهد به این رابطه دوستی است، از اوقات خود در کنار یکدیگر بیشتر لذت خواهید برد.
خرید کردن، اردوها و مشارکت در کارها و همچنین نوشیدن قهوه در یک کافه، راه های بسیار خوبی برای وقت گذرانی با یک دوست خوب می باشد. همچنین اگر دارای سن مناسبی برای سفر کردن هستید، سفر با دوستان نه تنها سرگرم کننده خواهد بود بلکه دوستی شما را نیز عمیق تر خواهد کرد.

2. علایق مشترک را در رابطه دوستی دنبال کنید

اگر هر دو عاشق دویدن هستید، تصمیم بگیرید که صبح ها قبل از رفتن به مدرسه این کار را با یکدیگر انجام دهید یا اگر هر دوی شما آواز خواندن را دوست دارید، با هم در یک گروه موسیقی عضو شوید و در خانه یکدیگر ترانه اجرا کنید. در واقع با یافتن علاقه مشترکی که هر دو دارید، برقراری ارتباط میان شما شکل عمیق تری به خود خواهد گرفت.

3. چیزهای جدید را با دوست صمیمی خود امتحان نمایید

کاری که شما و بهترین دوست تان قبلاً هرگز انجام نداده اید را هم اکنون امتحان کنید. به عنوان مثال یک جشنواره را تجربه نمایید ، یک شهر جدید را بگردید و یا ورزشی را که همیشه می خواستید امتحان کنید. این تجربیات جدید مطمئناً خاطرات تازه ای ایجاد خواهد کرد که هرگز فراموش نمی شوند.
نکات مهم رابطه دوستی

نکات مهم رابطه دوستی

4. با کمک دوست صمیمی خود به ترس هایتان غلبه کنید

غلبه بر ترس، مانند ترس از ارتفاع یا تاریکی، می تواند راهی عالی برای پیوند با بهترین دوست شما باشد. همچنین در این رابطه، علاوه بر جلب اعتماد طرفین می توانید یکدیگر را نیز حمایت و تشویق نمایید.

5. با مرور خاطرات سبب ایجاد بهبود در رابطه دوستی خود شوید

اگر احساس می کنید که در برقرای ارتباط با دوست خود به مشکل خورده اید، درباره خاطرات بزرگی که با یکدیگر داشته اید صحبت کنید و تصاویر و ویدیو های گذشته خود را مرور نمایید. تأمل در در خاطرات خوب گذشته به شما یادآوری خواهند کرد که دوستی شما چقدر مهم می باشد.

قسمت 4. دوست حامی بودن

1. یک حامی برای دوست صمیمی خود باشید

شما باید همواره از بهترین دوست خود حمایت کنید. این امر می تواند از طریق تشویق آن ها در انجام امور یا یادآوری خصوصیات مثبت آن ها باشد. همچنین، شما باید از دوستان خود در هنگام سختی ها نیز حمایت نمایید و به آن ها گوش فرا دهید و در کنار آن ها باشید.

2. از علایق دوست خود حمایت کنید

شاید دوست شما عاشق نوشتن است و می خواهد نویسنده شود یا آن ها از فوتبال لذت می برند و قصد دارند در یک تیم ورزشی باشند. در این مواقع لازم است که او را تشویق کنید که به دنبال علاقه خود برود. در واقع حمایت کردن از علاقه های او، دوستی شما را تقویت می کند و احساس مهم بودن را در آن ها ایجاد می نماید.

3. راه هایی برای کمک به مشکلات دوست صمیمی خود پیدا نمایید

شاید دوست صمیمی شما دچار سرماخوردگی شده و یا در تلاش برای قبولی در یک آزمون مهم باشد. در این حین، شما می توانید برای کمک به سرماخوردگی او سوپ خانگی بیاورید و یا به دوست خود در انجام مطالعه کمک کنید. در واقع، این یک روش عالی برای بهبود رابطه دوستی شما و حمایت از او خواهد بود.
چگونه می توان بر ترس خود غلبه کرد؟

4. در رابطه دوستی از دوست خود دفاع کنید

اگر شما یا بهترین دوستتان توسط شخص دیگری مورد آزار و اذیت قرار گرفتید و یا دوست شما به بحث و جدل با شخص دیگری پرداخت ، همواره لازم است که در این شرایط طرف یکدیگر باشید. با اینکار، شما هرگز احساس تنهایی و بی دفاع بودن نخواهید داشت. همچنین اگر یکی از شما نیاز به کمک یا پشتیبانی خاصی دارید که خودتان قادر به انجام آن نیستید، با یک فرد قابل اعتماد و مسئول تماس بگیرید که قادر باشد به رفع اوضاع کمک کند.
رابطه دوستی

رابطه دوستی

5 . از برقراری ارتباط بیش از حد بپرهیزید

اگر تمایل دارید وقت زیادی را با بهترین دوست خود بگذرانید، در این حین نباید احساس مزاحم بودن نیز در رابطه دوستی او با شما ایجاد شود. در واقع، برقراری ارتباط بیش از حد می تواند سبب جدایی شما باشد و برای پیشگیری از این موضوع، لازم است همواره به دوست خود فضا دهید تا در اوقات مناسب، لذت بیشتری از کنار هم بودن برای شما حاصل گردد.

سخن آخر

در این مقاله به بررسی یک رابطه دوستی ایده آل پرداختیم و نکات ضروری برای برقراری روابط سالم را به شما عزیزان آموزش دادیم. امیدواریم که این مطلب برای شما مفید بوده باشد.
ممنون که تا پایان این مقاله همراه کالازم بودید.
شما چه نکات دیگری را در مورد یک رابطه دوستی مناسب می دانید؟ نظرات و تجربیات خود را با تیم ما و سایر کاربران به اشتراک بگذارید.
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

فروش ویژه

اشتراک‌گذاری
" target="_blank">
  • دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    Captcha *-- بارگیری کد امنیتی --