تاریخ امروز :خرداد 4, 1403

کم کاری تیروئید چگونه درمان می شود؟
0 (0)

کم کاری تیروئید

در واقع کم کاری تیروئید یک بیماری شایع است که در آن تیروئید در بدن ایجاد نمی شود و مقدار کافی ای از هورمون تیروئید در جریان خون شما نمی تواند آزاد شود و این امر سبب این است که سوخت و ساز در بدن شما کند گردد. کم کاری تیروئید می تواند احساس خستگی، افزایش وزن و عدم تحمل سرما را در فرد ایجاد کند و درمان اصلی جایگزینی هورمون برای بدن خواهد بود.
در این مقاله می خواهیم به طور کامل این بیماری را بررسی کنیم و درباره راه های درمان آن به شما عزیزان توضیحاتی ارائه دهیم.
با کالازم همراه باشید.

کم کاری تیروئید چیست؟

کم کاری تیروئید بیماری است که در آن هورمون تیروئید کافی در جریان خون وجود ندارد و متابولیسم بدن شما کند می شود.
این بیماری زمانی اتفاق می افتد که غده تیروئید شما به اندازه کافی هورمون تیروئید ایجاد و آزاد نکند. این باعث می شود سوخت و ساز بدن شما کند شده و کل بدن شما را تحت تأثیر قرار دهد. کم کاری تیروئید که به عنوان بیماری تیروئید کم کار نیز شناخته می شود، تقریباً به موضوعی رایج بدل شده است.
وقتی سطح تیروئید شما بسیار پایین باشد ، به این حالت میگزدم گفته می شود. میگزدم یک بیماری بسیار خطرناک است که می تواند علائم جدی ای به همراه داشته باشد از جمله:
 • کاهش دمای بدن
 • کم خونی
 • نارسایی قلبی
 • گیجی
 • کما
کم کاری تیروئید

کم کاری تیروئید

به طور کلی، کم کاری تیروئید یک بیماری قابل درمان است. با داروهای منظم و مراجعه مرتب به پزشک تا انتهای درمان، می توان این بیماری را کنترل نمود.

تیروئید چگونه کار می کند؟

غده تیروئید عضوی کوچک و پروانه ای شکل است که در جلوی گردن شما دقیقاً زیر حنجره قرار دارد. وظیفه اصلی تیروئید کنترل متابولیسم است.
متابولیسم فرآیندی است که در بدن شما برای تبدیل غذا به انرژی مورد استفاده می باشد. همچنین تیروئید هورمون های T4 و T3 را برای کنترل متابولیسم شما ایجاد می کند. وظیفه این هورمون ها در بدن این است که به سلول های بدن بگویند چه مقدار انرژی استفاده نمایند. علاوه بر این آن ها دمای بدن و ضربان قلب شما را نیز کنترل می کنند.
وقتی تیروئید به درستی کار کند، دائماً هورمون درست کرده و آن ها را ترشح می کند و سپس هورمون های جدید ایجاد می شود تا جایگزین موارد استفاده شده توسط بدن گردد. این عملکرد متابولیسم و ​​کلیه سیستم های بدن شما را کنترل می نماید.
میزان هورمون های تیروئید در جریان خون توسط غده هیپوفیز که در مرکز جمجمه و در زیر مغز قرار دارد، کنترل می شود. هنگامی که غده هیپوفیز کمبود یا افزایش هورمون تیروئید را تشخیص دهد، سطح هورمون را تنظیم می نماید که این روند با فرستادن هورمون تحریک کننده تیروئید (TSH) انجام می گیرد تا مقدار آن متعادل شود.
در نهایت اگر مقدار هورمون های تیروئید خیلی زیاد (پرکاری تیروئید) یا خیلی کم (کم کاری تیروئید) باشد، کل بدن تحت این موضوع قرار خواهد گرفت.

چه کسانی به کم کاری تیروئید مبتلا می شوند؟

این بیماری می تواند افراد را در هر سن، جنسیت و از هر نژادی تحت تأثیر قرار دهد. این یک بیماری شایع است، به ویژه در زنان بالای 60 سال. زنان به طور کلی پس از یائسگی نسبت به سنین پایین تر به میزان بیشتری به این مشکل مبتلا می شوند.
چه کسانی به کم کاری تیروئید مبتلا می شوند؟

چه کسانی به کم کاری تیروئید مبتلا می شوند؟

تفاوت بین کم کاری و پرکاری تیروئید چیست؟

تفاوت بین کم کاری تیروئید و پرکاری تیروئید در کمیت است. در کم کار بودن تیروئید، غده تیروئید میزان بسیار کمی هورمون ایجاد می کند.
در طرف مقابل، کسی که مبتلا به پرکاری تیروئید است، غده تیروئید وی بیش از حد نیاز هورمون تولید می نماید. پرکاری تیروئید شامل سطوح بالاتری از هورمون های تیروئید است که باعث می شود متابولیسم شما تسریع گردد و  اگر دچار کم کار بودن تیروئید هستید، متابولیسم بدن شما کند خواهد بود.
همچنین ممکن است برای مقابله با سرماخوردگی مشکل داشته باشید و اگر به پرکاری تیروئید مبتلا هستید، ممکن است گرما را تحمل نکنید. این ها در واقع به عملکرد تیروئید مرتبط هستند. در حالت ایده آل، شما باید در حد وسط باشید. روش های درمانی هر دو این شرایط باعث می شود تا عملکرد تیروئید شما تا حد ممکن به آن حد متوسط ​​نزدیک گردد.

چه عواملی باعث کم کاری تیروئید می شوند؟

کم کار بودن تیروئید می تواند علت اصلی یا علت ثانویه داشته باشد. علت اصلی بیماری ای است که به طور مستقیم بر تیروئید تأثیر می گذارد و باعث می شود مقدار کمی هورمون تیروئید ایجاد شود. علت ثانویه چیزی است که باعث از بین رفتن غده هیپوفیز می گردد، به این معنی که نمی تواند هورمون تحریک کننده تیروئید (TSH) را به تیروئید بفرستد تا هورمون های آن متعادل شود.
کم کاری تیروئید

کم کاری تیروئید

دلایل اصلی که بسیار شایع می‌ باشد و شایع ترین این علل، یک بیماری خود ایمنی به نام بیماری هاشیموتو می باشد که تیروئیدیت هاشیموتو یا تیروئیدیت لنفوسیتیک مزمن نیز نامیده می شود. این بیماری ارثی است و از طریق والدین به فرزندان منتقل می شود. در بیماری هاشیموتو، سیستم ایمنی بدن به تیروئید حمله کرده و به آن آسیب می رساند. این موضوع باعث می شود که تیروئید نتواند به اندازه کافی هورمون تیروئید ساخته و آزاد کند.

سایر دلایل اصلی کم کاری تیروئید می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • تیروئیدیت (التهاب تیروئید)
 • درمان پرکاری تیروئید (پرتودرمانی و برداشتن تیروئید با جراحی)
 • کمبود ید (نداشتن ید کافی – ماده معدنی که غده تیروئید از آن برای تولید هورمون استفاده می کند)
 • شرایط ارثی (بیماری ای که از طرف والدین به فرد منتقل می شود)
همچنین در برخی موارد نیز، تیروئیدیت می تواند پس از بارداری و زایمان یا ابتلا به بیماری ویروسی اتفاق بیفتد.

چه عواملی باعث شروع این بیماری در بارداری می شود؟

در بیشتر موارد، زنان مبتلا به کم کاری تیروئید در دوران بارداری به بیماری هاشیموتو گرفتار می شوند. این بیماری خود ایمنی باعث حمله و آسیب سیستم ایمنی بدن به تیروئید می شود.
وقتی این اتفاق می افتد، تیروئید نمی تواند به اندازه کافی هورمون تولید و آزاد کند و این امر بر کل بدن تأثیر می گذارد. زنان باردار مبتلا ممکن است احساس خستگی زیادی کنند، آن ها در مقابله با دمای پایین مشکل دارند و گرفتگی عضلات را تجربه می کنند.
عوامل ابتلا به کم کاری تیروئید

عوامل ابتلا به کم کاری تیروئید

هورمون های تیروئید هنگام وجود جنین در رحم برای رشد کودک مهم هستند و این هورمون ها به رشد مغز و سیستم عصبی کمک می کنند. اگر مبتلا به کم کار بودن تیروئید هستید، کنترل سطح تیروئید در دوران بارداری امری مهم است.
اگر کودک شما در حین رشد به اندازه کافی هورمون تیروئید دریافت نکند، مغز او ممکن است به درستی رشد نکند و امکان دارد بعداً مشکلاتی در او ایجاد شود. همچنین این موضوع ممکن است منجر به عوارضی مانند سقط جنین یا زایمان زودرس گردد.

آیا قرص های جلوگیری بارداری بر تیروئید تأثیر می گذارند؟

هنگامی که از قرص های جلوگیری از بارداری استفاده می کنید، استروژن و پروژسترون موجود در قرص ها می توانند پروتئین های متصل به تیروئید را تحت تأثیر قرار دهند که این امر سطح هورمون تیروئید در شما را افزایش می دهد.
اگر کم کاری تیروئید دارید و این در حالی است که از قرص های ضد بارداری استفاده می کنید، دوز داروهای تیروئید شما افزایش می یابد و سپس هنگامی که استفاده از قرص های جلوگیری از بارداری را متوقف کردید، دوز دارو باید مجددا کاسته شود.

آیا کم کاری تیروئید می تواند باعث اختلال در نعوظ شود؟

در برخی موارد ، می تواند ارتباطی بین کم کاری درمان نشده و اختلال نعوظ وجود داشته باشد. هنگامی که کم کاری تیروئید شما به دلیل مشکل غده هیپوفیز ایجاد می شود، می توانید سطح تستوسترون پایینی نیز داشته باشید. درمان این بیماری اگر مستقیماً ناشی از عدم تعادل هورمون باشد، می تواند به اختلال نعوظ کمک کند.
کم کاری تیروئید

کم کاری تیروئید

علائم این بیماری چیست؟

علائم معمولاً با گذشت زمان به آرامی ایجاد می شود. این علائم می توانند شامل موارد زیر باشند:
 • احساس خستگی
 • بی حسی و گزگز کردن دستان حسی مانند (خواب رفتن دست)
 • یبوست
 • افزایش وزن
 • احساس درد در کل بدن (می تواند شامل ضعف عضلانی باشد)
 • سطح کلسترول خون بالاتر از حد طبیعی
 • احساس افسردگی
 • عدم توانایی تحمل درجه حرارت پایین
 • داشتن پوست و موی خشک
7 مورد از فواید جالب آب نارگیل برای سلامت بدن!
 • کاهش علاقه و میل جنسی
 • دوره های قاعدگی مکرر و سنگین
 • دیدن تغییرات فیزیکی صورت (از جمله افتادگی پلک ها و همچنین پف چشم و صورت)
 • احساس فراموشی بیشتر

آیا کم کاری تیروئید باعث افزایش وزن می شود؟

اگر برای درمان کم کار بودن تیروئید اقداماتی انجام ندهید، ممکن است اضافه وزن پیدا کنید. هنگامی که این بیماری را درمان می نمایید، وزن باید شروع به کاهش کند. با این حال، شما همچنان باید مراقب کالری و ورزش خود باشید تا لاغر شوید. همچنین با یک پزشک متخصص در مورد کاهش وزن و راه های تهیه رژیم مناسب برای شما لازم است که مشورت داشته باشید.
افزایش وزن با کم کاری تیروئید

افزایش وزن با کم کاری تیروئید

این بیماری چگونه تشخیص داده می شود؟

در واقع تشخیص کم کاری تیروئید دشوار است زیرا علائم را می توان به راحتی با سایر مشکلات اشتباه گرفت. اگر علائم این بیماری را دارید، با یک پزشک متخصص صحبت کنید. روش اصلی برای تشخیص این بیماری، یک آزمایش خون به نام آزمایش هورمون تحریک کننده تیروئید (TSH) است.
پزشک شما همچنین ممکن است آزمایش خون را برای بیماری هایی مانند بیماری هاشیموتو تجویز کند. اگر غده تیروئید بزرگ شده باشد، پزشک در هنگام معاینه می تواند آن را سریعا تشخیص دهد.

راه و روش های درمان

در بیشتر موارد، با جایگزینی مقدار هورمونی که تیروئید شما دیگر تولید نمی کند، درمان می شود. این کار معمولاً با دارو انجام می گیرد. دارویی که معمولاً استفاده می شود لووتیروکسین نام دارد. این دارو به صورت خوراکی مصرف شده و باعث افزایش میزان هورمون تیروئید در بدن خواهد شد.
کم کاری تیروئید

کم کاری تیروئید

این یک بیماری قابل کنترل است. با این حال، برای عادی سازی میزان هورمون های بدن تا پایان عمر، باید به طور مداوم دارو مصرف کنید. با مدیریت دقیق و تکمیل دوره درمان خود، می توانید یک زندگی سالم و عادی داشته باشید.

درصورت عدم درمان کم کاری تیروئید چه اتفاقی رخ می دهد؟

اگر توسط مراجعه به یک پزشک درمانی صورت نگیرد، می تواند به یک بیماری جدی و خطرساز تبدیل شود. در صورت عدم درمان، علائم شما شدید تر می شود و می تواند شامل موارد زیر باشد:
 • ایجاد مشکلات بهداشت روان
 • ایجاد مشکل در تنفس
 • عدم حفظ دمای طبیعی بدن
 • ایجاد مشکلات قلبی
 • ایجاد گواتر (بزرگ شدن غده تیروئید)
کیست تخمدان چه علائمی دارد و چگونه درمان می شود؟
همچنین ممکن است که یک بیماری پزشکی جدی به نام کما میکسدما در شما ایجاد شود. این بیماری هنگامی اتفاق می افتد که درمانی صورت نگیرد.

 میزان مصرف دارو در کل زندگی

دوز داروی شما می تواند در طول زمان تغییر کند. در مقاطع مختلف زندگی ممکن است لازم باشد مقادیر دارو را تغییر دهید تا علائم شما را کنترل کند. این اتفاق ممکن است به دلیل مواردی مانند افزایش وزن یا کاهش وزن رخ دهد. برای اطمینان از عملکرد صحیح داروها، باید سلامت شما در طول زندگی کنترل شود.

راه های پیشگیری کم کاری تیروئید

نمی توان به طور حتم از این بیماری جلوگیری کرد. بهترین راه برای جلوگیری از ایجاد شکل جدی این بیماری یا تأثیر علائم آن در زندگی ، مراقبت از علائم آن است. اگر علائم کم کاری تیروئید را تجربه کردید، بهترین کار این است که با پزشک خود صحبت کنید، زیرا اگر سریع تر شروع به درمان کنید، این بیماری بسیار قابل کنترل تر خواهد بود.
راه های پیشگیری از کم کاری تیروئید

راه های پیشگیری از کم کاری تیروئید

غذاهایی برای کمک به درمان

بیشتر رژیم های غذایی ما حاوی ید هستند، بنابراین لازم نیست نگران رژیم خود باشید. ید یک ماده معدنی است که به تیروئید شما در تولید هورمون کمک می کند. اگر مقادیر کمی هورمون تیروئید دارید، خوردن غذاهای غنی از ید می تواند به افزایش سطح هورمون در شما کمک کند.
قابل اطمینان ترین روش برای افزایش سطح هورمون ، استفاده از داروهای تجویز شده از طرف پزشک است و بدون مراجعه به پزشک، هیچ رژیم جدیدی را امتحان نکنید.

غذاهایی که ید زیادی دارند عبارتند از:

 • تخم مرغ
 • محصولات لبنی
 • گوشت، مرغ و غذاهای دریایی
 • جلبک دریایی خوراکی
 • نمک ید دار
کم کاری تیروئید

کم کاری تیروئید

برای تهیه یک برنامه غذایی با پزشک خود و یا یک متخصص تغذیه (یک پزشک متخصص در زمینه غذا) مشورت کنید. غذای شما در واقع سوخت بدن شماست و اطمینان از این که از در حال خوردن غذاهایی هستید که برای بدن شما مفید است، می تواند به مرور سلامت شما را حفظ کند. لازم به ذکر است که افراد مبتلا به بیماری تیروئید نباید خودسرانه مقدار زیادی ید مصرف کنند زیرا اثر آن ممکن است در شما متناقض ظاهر شود.

آیا کم کاری تیروئید می تواند به خودی خود برطرف شود؟

در برخی موارد خفیف، ممکن است علائماین بیماری را نداشته باشید یا علائم با گذشت زمان کمرنگ شوند. در موارد دیگر، علائم این بیماری اندکی پس از شروع درمان از بین می روند.
برای کسانی که سطح هورمون های تیروئید در آن ها بسیار کم است ، این بیماری یک بیماری مادام العمر برایشان محسوب خواهد شد که لازم است با استفاده از دارو در یک برنامه منظم کنترل گردد. با انجام مراقبت های لازم، این بیماری به خوبی قابل کنترل است و با این بیماری هم می توانید یک زندگی عادی داشته باشید.

سخن آخر

در این مقاله به بررسی تمام مواردی که باید در مورد کم کاری تیروئید بدانید پرداختیم. توجه داشته باشید که شما با مشاهده هر گونه علائم باید قبل از هیچ اقدامی ابتدا به پزشک مراجعه کنید.
ممنون که تا پایان این مقاله همراه کالازم بودید.
شما در مورد کم کاری تیروئید چه اطلاعات دیگری دارید؟ نظرات و تجربیات خود را با تیم ما و سایر کاربران به اشتراک بگذارید.
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

فروش ویژه

اشتراک‌گذاری
" target="_blank">
 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  Captcha *-- بارگیری کد امنیتی --