تاریخ امروز :تیر 8, 1401

اگر کودک شما طی شبانه روز نمی خوابد، این مقاله را از دست ندهید! دلایل نخوابیدن نوزاد
0 (0)

نخوابیدن نوزاد: دلایل، علائم و نکاتی برای مقابله با آن

نوزادان برای رشد و نمو مناسب به خواب بیشتری نسبت به بزرگسالان نیاز دارند. برخی از نوزادان تمایل دارند در طول روز بخوابند و ممکن است در شب به اندازه کافی نخوابند، یعنی خواب روزانه بیشتر از خواب شبانه است. این معکوس روز-شب نامیده می شود و می تواند برای والدین و نوزاد دشوار باشد که با آن سازگار شوند . ممکن است دلایل مختلفی وجود داشته باشد که کودک شما به اندازه کافی نمی خوابد.
حال در این مقاله قصد داریم درباره دلایل و راهکارهای نخوابیدن نوزاد با شما صحبت کنیم.
همراه کالازم باشید.

12 دلیل برای اینکه نوزاد به اندازه کافی نمی خوابد

چرخه خواب نوزادان کوتاه تر از بزرگسالان است. آنها اغلب در طول شب برای تغذیه یا تعویض پوشک از خواب بیدار می شوند. با این حال، ممکن است دلایل دیگری برای توضیح نخوابیدن نوزاد وجود داشته باشد.
12 دلیل برای اینکه نوزاد به اندازه کافی نمی خوابد

12 دلیل برای اینکه نوزاد به اندازه کافی نمی خوابد

مشکلات نخوابیدن نوزاد در کودک 0-3 ماهه

نوزادان معمولاً 14 تا 17 ساعت در روز می خوابند. ساعات خواب در طول روز با استراحت های مکرر پراکنده است. بنابراین، گاهی اوقات ممکن است به نظر برسد که کودک شما به اندازه کافی در شب نمی خوابد زیرا اغلب از خواب بیدار می شود. با این حال، این موضوع جای نگرانی ندارد زیرا کاملا طبیعی است. برخی از دلایل متداول نخوابیدن نوزاد شما عبارتند از:

1. نخوابیدن نوزاد به دلیل تغذیه مکرر در شب

کودکان نیاز به تغذیه مکرر در طول شب دارند که باعث نخوابیدن نوزاد می شود.
نخوابیدن نوزاد به دلیل تغذیه مکرر در شب

نخوابیدن نوزاد به دلیل تغذیه مکرر در شب

راه حل نخوابیدن نوزاد : با پزشک اطفال خود در مورد اینکه نوزادتان چقدر باید در طول شب شیر بخورد و اینکه آیا می توانید تعداد شیرهای شبانه را کاهش دهید، مشورت کنید. اطمینان حاصل کنید که آنها در طول روز به کودک خود به درستی غذا می دهند تا مجبور نباشند به طور مکرر در طول شب به او غذا بدهند. همچنین می توانید سعی کنید فاصله بین تغذیه شبانه را به تدریج افزایش دهید.

2. اختلاط روز و شب

گاهی اوقات نوزادان چند ساعت در طول روز و فقط چند ساعت در شب می خوابند. این به دلیل سندرم معکوس روز و شب اتفاق می افتد. نوزادان در نهایت با بزرگتر شدن یاد می گیرند بین روز و شب تفاوت قائل شوند.
راه‌حل نخوابیدن نوزاد : می‌توانید با ایجاد تغییراتی در برنامه‌هایشان به آنها کمک کنید بین روز و شب تفاوت قائل شوند. هیچ فعالیت خواب آور مانند قنداق زدن در طول روز را معرفی نکنید. خواب روزانه را به حداکثر چهار تا پنج ساعت محدود کنید تا کودک در طول شب بیشتر بخوابد. سپس با اجازه دادن نور طبیعی کافی به اتاق کودک در طول روز و تاریک نگه داشتن اتاق تا حد امکان در طول شب، بین روز و شب تمایز واضحی ایجاد کنید.

3. مقاومت در برابر خوابیدن، یکی دیگر از دلایل نخوابیدن نوزاد

وقتی سعی می‌کنید کودکتان را به پشت بخوابانید، او مقاومت می‌کند و شروع به بی‌حوصلگی می‌کند. این به این دلیل اتفاق می‌افتد که آن‌ها از خوابیدن به پشت احساس امنیت نمی‌کنند و ممکن است احساس آسیب‌پذیری کنند.
مقاومت در برابر خوابیدن، یکی دیگر از دلایل نخوابیدن نوزاد

مقاومت در برابر خوابیدن، یکی دیگر از دلایل نخوابیدن نوزاد

راه حل نخوابیدن نوزاد : با قنداق کردن به کودک خود کمک کنید تا این مرحله را پشت سر بگذارد و با در آغوش گرفتن به تدریج زمان او را افزایش دهید. همچنین، بعد از اینکه به خواب رفتند، آنها را روی تخت یا تختخواب خود بگذارید. این احتمال بیدار شدن با رفلکس مبهوت را کاهش می دهد.

مشکلات نخوابیدن نوزاد در کودکان 4-5 ماهه

وقتی نوزادان حدود سه ماهه هستند، تقریباً به یک برنامه خواب منظم می‌روند و در بیشتر روزها، شب‌ها می‌خوابند. با این حال، با رسیدن به سن چهار تا پنج ماهگی، این برنامه ممکن است تغییر کند زیرا ممکن است به طور مکرر از خواب بیدار شوند. برخی از دلایل رایج که چرا ممکن است این اتفاق بیفتد عبارتند از:

4. رگرسیون خواب چهار ماهه

رگرسیون خواب چهار ماه یک دوره زمانی است که عادات خواب کودک شما را تغییر دهید. تحقیقات نشان می دهد که در حدود 10-12 هفتگی، نوزادان شروع به رشد ریتم شبانه روزی بدن می کنند. در حدود چهار ماهگی، برنامه خواب نوزادان بهبود می یابد و آنها بیشتر شبیه بزرگسالان می شوند. این زمانی است که آنها شروع به رفتن به فازهای سبک تری از خواب می کنند و بیشتر اوقات بیدار می شوند.
راه حل نخوابیدن نوزاد : برای غلبه بر دوره پسرفت خواب نیازی به معرفی روال خاصی نیست. در نهایت، قرار دادن کودک در یک برنامه روتین مشخص برای خواب و آموزش خواب او می تواند کمک کننده باشد.

مشکلات خواب در کودکان 6 ماهه به بالا

شش ماه رشد علائم دوره یک نقطه عطف بزرگ در جهش رشد به عنوان آنها شروع به نشان دادن تغییرات قابل توجه در توسعه و خواب برنامه های خود را به طور کلی. در حدود شش ماهگی، نوزادان به 12 تا 15 ساعت خواب در روز نیاز دارند.

5. نخوابیدن نوزاد ، رگرسیون خواب شش ماهه

با افزایش توانایی ذهنی و عاطفی، نوزادان می توانند در این مدت دچار پسرفت خواب شوند و عوامل متعددی می توانند بر آن تأثیر بگذارند.
نخوابیدن نوزاد ، رگرسیون خواب شش ماهه

نخوابیدن نوزاد ، رگرسیون خواب شش ماهه

راه حل نخوابیدن نوزاد : هیچ دستورالعمل مشخصی برای درمان رگرسیون خواب در نوزادان وجود ندارد. برخی از نکات رایج برای تقویت برنامه خواب سالم برای نوزادان عبارتند از:
  • پیروی از یک برنامه خواب مشخص
  • تشویق کودک به خوابیدن در رختخواب
  • تمایز واضح بین شب و روز
  • به حداقل رساندن منابع حواس پرتی هنگام خواباندن کودک
  • پیروی از دستورالعمل های خواب ایمن

6. مشکلات خواب پس از بهبودی از بیماری

وقتی کودک شما بیمار می شود، والدین هر کاری و هر کاری که ممکن است انجام می دهند تا احساس بهتری در او ایجاد کنند. در آغوش گرفتن بیشتر و احتمال همخوابی بیشتر خواهد بود. اما پس از سپری شدن دوره بیماری، ممکن است بازگشت دوباره به روال قبلی برای کودک شما دشوار باشد.
راه حل نخوابیدن نوزاد : مدتی طول می کشد تا نوزاد شما به روال قبلی خود بازگردد. اما خوب است که پس از بهبودی کامل، روند را از ابتدا شروع کنید.

دلایل دیگر نخوابیدن نوزاد

دلایل دیگری که باعث می شود کودک شما به اندازه کافی نخوابد یا به طور مکرر در طول شب بیدار نشود عبارتند از:
ناراحتی: اگر کودک شما به دلیل لباس های تنگ احساس خوبی نداشته باشد یا احساس ناراحتی می کند، ممکن است مکررا از خواب بیدار شود.
گرسنگی: اگر کودک شما در حین شیر خوردن به خواب رفت، این احتمال وجود دارد که در نیمه شب از خواب بیدار شود زیرا احساس گرسنگی می کند.
اضطراب جدایی: اضطراب جدایی از والدین ممکن است باعث نخوابیدن نوزاد شود. در این مدت، قنداق کردن نوزاد به خواب می تواند به کاهش اضطراب کمک کند.
خستگی بیش از حد یا کمبود خستگی: اگر کودک شما بیش از حد خسته است و زمان خواب عادی خود را پشت سر گذاشته است یا به اندازه کافی خواب آلود نیست، خواباندن او کار آسانی نیست.
تغییر در برنامه خواب: تغییر ناگهانی در برنامه خواب کودک می تواند باعث اختلال در خواب شود.
دندان درآوردن: در حالی که کودک شما در حال دندان درآوردن است، تحمل درد برای او دشوار است و در نتیجه گریه های مداوم و خواب کمتر می شود. چند مطالعه همچنین نشان داده اند که خواب کمتر می تواند منجر به افزایش حساسیت نسبت به درد در نوزادان شود.

نکاتی برای راحت خوابیدن نوزاد

پیروی از چند دستورالعمل ایمنی در هنگام خواباندن کودک می تواند به کاهش احتمال خفگی یا سایر شرایط منجر به سندرم مرگ ناگهانی نوزاد (SIDS) کمک کند. در اینجا چند نکته در مورد اینکه چگونه می توانید یک محیط خواب امن را برای کودک خود حفظ کنید آورده شده است .
همیشه کودک خود را به پشت بخوابانید و او را بخوابانید تا زمانی که به یک سالگی برسد
آنها را در لباس راحت بپوشانید تا از ناراحتی جلوگیری کنید
دستورالعمل‌های خواب ایمن ارائه‌شده توسط AAP، اشتراک‌گذاری یک تخت با نوزاد را توصیه نمی‌کند، اما در عوض، اشتراک در یک اتاق را پیشنهاد می‌کند
کودک خود را در حالی که هنوز بیدار است و نه بعد از اینکه به خواب رفته است در گهواره یا حوض قرار دهید
یک روال مناسب قبل از خواب را دنبال کنید
از حواس پرتی در نزدیکی محل خواب نوزاد مانند نور شدید یا صداهای بلند اجتناب کنید
از استفاده ردیاب خواب خودداری کنید

علائمی که باید به پزشک مراجعه کنید

طبیعی است که نوزادان در ماه های ابتدایی برخی از علائم مقاومت را هنگام به خواب رفتن نشان دهند، زیرا بدن آنها به مدتی نیاز دارد تا با ریتم شبانه روزی سازگار شود. با این حال، اگر متوجه علائم و نشانه‌های زیر می‌شوید، باید در اولین فرصت با پزشک یا متخصص اطفال خود تماس بگیرید.
کودک علائم بیماری را نشان می دهد
ارائه یک برنامه خواب مشخص موثر به نظر نمی رسد
گریه کردن بیشتر از مواقع
تاخیر در رشد و توسعه

سخن پایانی

معمولاً نوزادان طی سه تا چهار ماه پس از تولد در یک برنامه خواب منظم قرار می گیرند. با این حال، این ممکن است از کودکی به کودک دیگر متفاوت باشد. اگر کودک شما در به خواب رفتن مشکل دارد، سعی کنید از یک روال آرام بخش قبل از خواب پیروی کنید تا به او کمک کنید بهتر بخوابد و الگوی خواب خود را بهبود بخشد. از طرف دیگر، اگر نگران برنامه خواب کودک هستید، بهتر است نظر پزشک اطفال خود را در این مورد دریافت کنید.
از اینکه تا پایان مقاله همراه کالازم بودید، سپاس گزاریم.
شما راهکار دیگری برای نخوابیدن نوزاد می شناسید؟ نظرات و تجربه های خود را با تیم کالازم و کاربران آن به اشتراک بگذارید.
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

فروش ویژه

اشتراک‌گذاری

یک پینگ

  1. پینگ‌بک: 13 دلیل که مصرف آووکادو در بارداری برای شما واجب است! خواص خوردن میوه استوایی | کالازم

  2. پینگ‌بک: شب ادراری کودکان چگونه درمان می شود؟ علائم خطرناک و علل شب ادراری بچه ها | کالازم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Captcha *-- بارگیری کد امنیتی --