تاریخ امروز :فروردین 27, 1403

خواب رفتگی دست و پا چگونه درمان می شود؟
0 (0)

دلایل خواب رفتن دست و پا

سوزن شدن دست و پا یا هر دو علامتی بسیار شایع و آزار دهنده است. همچنین خواب رفتن دست و پا گاهی اوقات می تواند خوش خیم و موقتی باشد. به عنوان مثال، ممکن است ناشی از فشار بر اعصاب باشد که در هنگام خوابیدن دست در زیر شما مانده باشد و یا ممکن است در هنگام فشار بیش از حد بر روی عصب باشد. در هر صورت، اثر “مور مور شدن و سوزن شدن” که معمولاً بدون درد است و با از بین بردن فشار ناشی بر روی اعصاب بدن بزودی تسکین می یابد.
اما در بیشتر موارد، سوزن سوزن شدن دست و پا یا هر دو می تواند شدید، اپیزودیک یا مزمن باشد. همچنین می تواند علائم دیگری را همراه داشته باشد. از جمله درد، خارش، بی حسی و شل شدن عضلات. در چنین مواردی، سوزن سوزن شدن ممکن است نشانه آسیب عصبی باشد که می تواند در عواملی آسیب زا یا صدمات استرس تکراری، عفونت های باکتریایی یا ویروسی، قرار گرفتن در معرض سمی و بیماری های مانند دیابت بوده باشد.
چنین آسیب های عصبی به عنوان نوروپاتی محیطی شناخته می شود زیرا بر اعصاب دور از مغز و نخاع، غالباً در دست و پا تأثیر می گذارد. بیش از صدها نوع نوروپاتی محیطی وجود دارد. با گذشت زمان، نوروپاتی محیطی می تواند بدتر شود و منجر به کاهش تحرک و حتی ناتوانی شود. تخمین زده می شود بیش از 60 میلیون جمعیت جهان ، که بیشتر آنها بزرگسال هستند، دارای نوروپاتی محیطی می باشند.
توجه: اگر بدن شما مانند دست و پا و… در طول روز زیاد به خواب می رود حتما به پزشک برای تشخیص علت اصلی مراجعه کنید. هرچه علت اصلی خواب رفتن دست و یا پا شما مشخص شده و تحت کنترل گرفته شود، احتمال اینکه عواقب بالقوه مادام العمر را متحمل شوید، کمتر خواهد بود.
در این مقاله می خواهیم علل شایع خواب رفتن دست و پا را بررسی کنیم و به شما بگوییم که چرا در برخی مواقع در دست و پای خود احساس سوزن سوزن شدن می کنید.
با کالازم همراه باشید.

علت خواب رفتن دست و پا

دیابت یکی از شایع ترین دلایل نوروپاتی محیطی است که حدود %30 موارد را تشکیل می دهد. در نوروپاتی دیابتی، سوزن سوزن شدن و سایر علائم ابتدا در هر دو پا ایجاد می شوند و از پاها بالا می روند و به دنبال آن سوزن سوزن شدن و سایر علائمی که هر دو دست را تحت تأثیر قرار می دهد و بالا می رود. در حدود دو سوم از افراد مبتلا به دیابت دارای اشکال خفیف تا شدید آسیب عصبی هستند. بسیاری از موارد، این علائم اولین علائم دیابت هستند.
در %30 دیگر از موارد نوروپاتی محیطی، علت آن ناشناخته یا “ایدیوپاتیک” است. 40٪ دیگر علت های مختلفی را دارد:
سندرم های عصب گیر که شامل سندرم تونل کارپ، فلج عصب اولنار، فلج عصب پرونئال و فلج عصب شعاعی است.
خواب رفتن دست و پا

خواب رفتن دست و پا

بیماری‌ های این موارد شامل اختلالات کلیوی، بیماری کبد، آسیب عروق و بیماری های خونی، آمیلوئیدوز، اختلالات بافت همبند و التهاب مزمن، عدم تعادل هورمونی (از جمله کم کاری تیروئید ) و سرطان ها و تومورهای خوش خیم است که به اعصاب ضربه وارد می‌ کند.

کمبود ویتامین ها

ویتامین های E ، B1 ، B6 ، B12 و نیاسین برای عملکرد اعصاب سالم ضروری می باشند و یکی از دلایل خواب رفتن دست و پا به شمار می روند.
به عنوان مثال کمبود ویتامین B12 می تواند منجر به کم خونی شدید شود که یکی از دلایل مهم نوروپاتی محیطی می باشد، اما زیادی ویتامین B6 می تواند باعث سوزن شدن و خواب رفتن دست و پا شود.
در کشور های خارجی اعتیاد به الکل و به دلیل عادات رژیم غذایی ضعیف یا به دلیل عادت های غذایی کم دارای کمبودهای مهم ویتامین هستند که یک علت شایع نوروپاتی ( مشکل عصبی ) محیطی می باشند. همچنین ممکن است که خود اعتیاد به الکل باعث آسیب عصبی بزرگی شود، شرایطی که برخی محققان آن را مشکل عصبی الکلی می نامند.
چرا باید آب زیاد بنوشیم؟

سموم و خواب رفتن دست و پا

سموم که شامل فلزات سنگین مانند سرب، آرسنیک ، جیوه و تالیم و برخی از مواد شیمیایی صنعتی و محیطی میباشد. همچنین شامل برخی داروهای خاص به ویژه داروهای شیمی درمانی مورد استفاده در سرطان ها به خصوص سرطان ریه و برخی از داروهای ضد ویروسی و آنتی بیوتیک نیز می باشند.

عفونت ها

این موارد شامل بیماری لایم، زونا (واریسلا- زوستر )، سیتومگالوویروس، اپستین بار، تبخال سیمپلکس و HIV / AIDS است.
خواب رفتن دست و پا

خواب رفتن دست و پا

اختلالات ارثی

این قسمت شامل گروهی می شود که ممکن است دارای علائم حسی و حرکتی باشد و شایع ترین نوع آن به بیماری Charcot-Marie مشهور می باشد .

نقش جراحت و آسیب در خواب رفتن دست و پا

عصب ها می توانند فشرده، خرد یا آسیب دیده و در نتیجه باعث درد عصبی شوند. به طور مثال فشرده سازی عصبی می تواند ناشی از دیسک فتق یا استخوان دررفتگی باشد.

مراقبت

اگر شما به دنبال مراقبت از خواب رفتن و سوزن سوزن شدن هستید، خود را در مراقبت های بهداشتی قرار دهید و به پزشک جهت یک چکاپ کامل و معاینه مراجعه کنید و علائم و شرایط خود را با پزشک در میان بگذارید از جمله محیط کار، عادات اجتماعی (از جمله مصرف الکل)، تماس با مواد سمی، خطر ابتلا به اچ آی وی و یا عفونی دیگر بیماری ها و سابقه خانوادگی بیماری عصبی.
نفخ معده چیست؟ بیش از 10 راهکار برای درمان و رفع گاز و نفخ معده
همچنین ممکن است آزمایش های دیگری مانند آزمایش خون و آزمایشاتی برای تشخیص دیابت، کمبودهای ویتامین، اختلال در عملکرد کبد یا کلیه، سایر اختلالات متابولیک و علائم فعالیت غیر طبیعی سیستم ایمنی بدن باشند.
بررسی مایع مغزی نخاعی می تواند آنتی بادی های مرتبط با عصب محیطی را شناسایی کند.
خواب رفتن دست و پا

خواب رفتن دست و پا

آزمایش های دیگر برای درمان خواب رفتن دست و پا ممکن است شامل موارد زیر باشد:
الکترومیوگرام (EMG)
تست فعالیت الکتریکی عضلات
سرعت انتقال عصب (NCV)
توموگرافی کامپیوتری (CT)
تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI)
بیوپسی عصبی
بیوپسی پوست برای دیدن انتهای فیبرهای عصبی
با روش های ساده از بروز سرطان جلوگیری کنید!

درمان دست و پا سوزنی شده

درمان موفقیت آمیز بستگی به تشخیص دقیق و معالجه علت اصلی ایجاد سوزن سوزن شدن دارد. تا زمانی که سلول های عصبی محیطی کشته نشده باشند، توانایی بازسازی خواهند داشت.
اگرچه هیچ درمانی برای انواع وراثت نوروپاتی (عصب) محیطی در دسترس نیست، اما بسیاری از انواع به دست آمده با درمان قابل بهبود هستند. به عنوان مثال، کنترل قند خون در دیابت می تواند پیشرفت نوروپاتی دیابتی را کند نماید. مکمل ویتامین می تواند نوروپاتی محیطی را در افرادی که کمبود ویتامین دارند اصلاح کند.
خواب رفتن دست و پا

خواب رفتن دست و پا

توصیه‌ های کلی شیوه زندگی شامل حفظ وزن مطلوب، جلوگیری از قرار گرفتن در معرض سموم، پیروی از یک برنامه ورزشی تحت نظارت پزشک، خوردن یک رژیم متعادل و جلوگیری از محدود کردن مصرف الکل است. توصیه ها همچنین شامل ترک سیگار است که خون را در رگ های خونی تأمین کننده مواد مغذی اعصاب محیطی محدود می کند.
در بعضی موارد، خواب رفتن دست و پا و سایر علائم نوروپاتی محیطی ممکن است با نسخه هایی که در ابتدا برای درمان تشنج و افسردگی ایجاد شده است کاهش یابد.

خواب رفتن دست و پا در چه افرادی شایع است؟

برخی از عوامل خطر گرفتگی عصب را افزایش می دهند:
 • جنسیت: زنان بیشتر به سندرم تونل کارپال مبتلا می شوند که احتمالاً به دلیل کانال عصبی باریک تر است.
 • چاقی: اضافه وزن می تواند به اعصاب فشار وارد کند.
 • بارداری: اضافه وزن و آب مرتبط با بارداری می تواند باعث تورم و فشار بر اعصاب شود.
 • بیماری تیروئید: این فرد را در معرض خطر ابتلا به سندرم تونل کارپال قرار می دهد.
چگونه پرخوری را متوقف کنیم؟ نکاتی برای کنترل رژیم غذایی برای کاهش وزن
 • دیابت: ابتلا به دیابت می تواند باعث آسیب عصب و بافت شود.
 • آرتریت روماتوئید: این باعث التهاب می شود که می تواند اعصاب مفاصل را نیز تحت فشار قرار دهد.
 • استراحت طولانی مدت در بستر: دراز کشیدن برای مدت طولانی می تواند باعث فشرده شدن عصب شود و خطر پارستزی را افزایش دهد.
 • استفاده بیش از حد: افرادی که مشاغل یا سرگرمی هایی دارند که به حرکت های مکرر دست ها، آرنج ها یا پاها نیاز دارد، در معرض خطر بیشتری برای گرفتگی عصب، پارستزی یا آسیب عصبی هستند.
خواب رفتن دست و پا

خواب رفتن دست و پا

هر کسی ممکن است دچار عصب فشرده شود و اکثر افراد در برخی مواقع پارستزی را تجربه خواهند کرد.
7 روش موثر برای پاکسازی ریه ها

اقدامات پیشگیرانه برای مقابله با بی حسی در بدن عبارتند از:

حرکات ثابت را محدود کنید.
استراحت کافی داشته باشید.
اگر مدت طولانی تری نشسته اید، هر 30 تا 60 دقیقه به اطراف حرکت کنید.
برای اینکه فشار عصبی را  در شب کاهش دهید از مچ بند مانند آتل استفاده کنید.
تمرینات کششی مانند چرخش شانه، بالا بردن گردن، خم شدن و حرکات انگشتان پا را به طور منظم انجام دهید تا گردش خون را افزایش دهید.
آساناهای ساده یوگا مانند کشش گردن و پشت، کج کردن لگن برای بازگرداندن گردش خون و جلوگیری از احساس سوزن سوزن شدن انجام دهید.
ورزش-یوگا-برای-رفه-گزگز-دست-و-پا

ورزش-یوگا-برای-رفه-گزگز-دست-و-پا

از یک رژیم غذایی سالم و متعادل سرشار از ویتامین ها و مواد معدنی ضروری برای بهبود عملکرد طبیعی بدن استفاده کنید.
بسیاری از داروهای طبیعی و سنتی در دسترس هستند که بر کاهش درد و درمان شرایط تمرکز دارند. برخی از این داروهای خانگی موثر را برای تقویت عملکرد عصبی و درمان احساس سوزن سوزن شدن امتحان کنید.

درمان های خانگی آسان برای مدیریت احساس سوزن سوزن شدن:

روغنها

روغن های ضروری قدرت شگفت انگیزی برای درمان مشکلات عصبی مانند سوزن سوزن شدن دست ها و پاها دارند. اسانس اسطوخودوس به عنوان یکی از بهترین روغن ها برای درمان احساس سوزن سوزن شدن ارزش دارد زیرا دارای خواص ضد التهابی و ضد درد قوی است که به کاهش درد عصبی و ترمیم آسیب های عصبی کمک می کند. ماساژ منظم با اسانس اسطوخودوس یا سرو به ترمیم آسیب عصبی و بازیابی عملکرد اعصاب کمک می کند.
هر آنچه که باید درباره خواص زنجبیل بدانید، فواید_ مضرات_نحوه مصرف
10-12 قطره روغن اسطوخودوس را با روغن حامل مانند روغن نارگیل یا زیتون اضافه کنید، خوب مخلوط کنید و این روغن را به خوبی روی دست ها و پاها ماساژ دهید، بگذارید یک شب بماند. بهتر است برای دستیابی به نتایج موثر یک بار در روز این کار را انجام دهید.

ماساژ درمانی

در واقع ماساژ درمانی در کاهش احساس گزگز مداوم در دست ها و پاها معجزه می کند. ماساژ اعصاب را تحریک می کند، گردش خون را بهبود می بخشد و عملکرد طبیعی اعصاب را بازیابی می کند و در نتیجه حفظ سلامت اعصاب را تسهیل می کند.

سرکه سیب 

اثر ضد التهابی قوی و ذخایر وسیع محتوای اسید استیک در سرکه سیب به بازیابی و ترمیم اعصاب آسیب دیده کمک می کند. علاوه بر این، غنی بودن مواد مغذی حیاتی در ACV باعث افزایش انرژی و سرعت بخشیدن به روند بهبودی می شود.
استفاده-از-سرکه-سیب-برای-درمان-خواب-رفتن-دست-و-پا

استفاده-از-سرکه-سیب-برای-درمان-خواب-رفتن-دست-و-پا

1 قاشق چایخوری ACV را به یک لیوان آب گرم اضافه کنید و به خوبی مخلوط کنید و کمی عسل اضافه کنید ، این آب را یک بار در روز بنوشید تا نتیجه خوبی داشته باشید.

کمپرس گرم

گذاشتن کمپرس گرم به بهبود گردش خون در دست ها و پاهای آسیب دیده کمک می کند. قرار دادن کمپرس گرم عملکرد گردش خون و اعصاب را بهبود بخشیده و به درمان احساس گز گز کمک می کند.
یک کمپرس گرم بردارید و آن را به مدت 5-7 دقیقه روی مناطق آسیب دیده قرار دهید. این کار را سه بار در روز تکرار کنید تا درد و احساس سوزن سوزن شدن کاهش یابد.
فواید روغن هسته انار برای سلامت پوست و مو! عوارض روغن دانه انار

نمک اپسوم

نمک اپسوم حاوی مقادیر قابل توجهی منیزیم است که به کاهش التهاب در بدن کمک می کند. با بازیابی اعصاب آسیب دیده و ملتهب که باعث احساس سوزن سوزن شدن می شود، عمل می کند.
یک فنجان نمک اپسوم را در یک وان پر از آب اضافه کنید و حدود 15 تا 20 دقیقه در وان غوطه ور کنید و حمام کنید، این کار را یک بار در روز انجام دهید تا گردش خون بهبود یابد و احساس سوزن سوزن شدن را کاهش دهید.

سخن آخر

در این مقاله به بررسی علل خواب رفتن دست و پا و نحوه درمان این مشکل پرداختیم. امیدواریم این مطلب مفید بوده و به شما کمک کند تا این مسئله را درمان کنید.
ممنون که تا پایان این مقاله همراه کالازم بودید.
شما چه اطلاعاتی درباره درمان خواب رفتن دست و پا دارید؟ نظرات و تجربیات خود را با تیم ما و سایر کاربران به اشتراک بگذارید.
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

فروش ویژه

اشتراک‌گذاری
" target="_blank">
 • یک پینگ

  1. پینگ‌بک: کم کاری تیروئید ، آشنایی با انواع این بیماری و روش های پیشگیری و درمان | مجله کالازم

  2. پینگ‌بک: با 11 روش آسان و کاربردی به راحتی درمان واریس را در خانه شروع کنید! | کالازم

  3. پینگ‌بک: نشانه ها و علائم تشنج در کودکان، نوزادان و بزرگسالان چگونه ظاهر می شود؟ | کالازم

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  Captcha *-- بارگیری کد امنیتی --