تاریخ امروز :فروردین 27, 1403

کیست تخمدان چه علائمی دارد و چگونه درمان می شود؟
0 (0)

علائم و درمان کیست تخمدان

تخمدان ها بخشی از سیستم تولید مثل زن هستند. آن ها در قسمت تحتانی شکم در دو طرف رحم قرار دارند. زنان دارای دو تخمدان هستند که تخمک تولید می کنند و همچنین هورمون های استروژن و پروژسترون دارند. تشخیص علائم و درمان کیست تخمدان به جلوگیری از بروز مشکلات احتمالی کمک می کند.
بعضی اوقات، کیسه ای پر از مایعات به نام کیست تخمدان در یکی از تخمدان ها ایجاد می شود. بسیاری از خانم ها در طول زندگی خود حداقل یک کیست تخمدان ایجاد می کنند. در بیشتر موارد، کیست تخمدان بدون درد است و هیچ علامتی ایجاد نمی کند.
در این مقاله می خواهیم در کنار تشخیص علائم و درمان کیست تخمدان انواع مختلف آن را نیز بررسی کنیم.
با کالازم همراه باشید.

انواع کیست تخمدان

انواع مختلفی از کیست تخمدان مانند کیست درمویید و کیست اندومتریوما وجود دارد. با این حال، کیست های عملکردی شایع ترین نوع هستند. دو نوع کیست عملکردی شامل کیست فولیکول و لوتئوم می باشد.

1-کیست فولیکول

در طول چرخه قاعدگی یک زن، یک تخم در کیسه ای به نام فولیکول رشد می کند. این کیسه در داخل تخمدان ها قرار دارد. در بیشتر موارد، این فولیکول یا کیسه شکسته می شود و یک تخمک آزاد می کند. اما اگر فولیکول باز نشود، مایع موجود در فولیکول می تواند کیست را در تخمدان تشکیل دهد.
چرا مصرف آهن و کلسیم در بارداری برای مادر و جنین اهمیت دارد؟

2-کیست لوتئوم

کیسه های فولیکول به طور معمول پس از آزاد شدن تخمک حل می شوند. اما اگر کیسه حل نشود، مایع اضافی در داخل کیسه ایجاد می شود و این تجمع مایع باعث ایجاد کیست لوتئوم می شود.
علائم و درمان کیست تخمدان

علائم و درمان کیست تخمدان

انواع دیگر کیست تخمدان

 • کیست پوستی: در کیسه های پوستی مانند تخمدان وجود دارد که می تواند مو، چربی و سایر بافت ها را داشته باشد
 • سیستادنوما: رشد غیر سرطانی است که می تواند در سطح خارجی تخمدان ها ایجاد شود
 • آندومتریوماس: بافت هایی که به طور معمول در داخل رحم رشد می کنند می توانند در خارج از رحم توسعه یافته و به تخمدان ها متصل شوند و در نتیجه کیست ایجاد شود.
بعضی از خانم ها به بیماری به نام سندرم تخمدان پلی کیستیک مبتلا می شوند. این شرایط به این معنی است که تخمدان ها حاوی تعداد زیادی کیست کوچک هستند. این مسئله می تواند باعث بزرگتر شدن تخمدان ها شود. در صورت عدم تشخیص علائم و درمان تخمدان های پلی کیستیک می توانند باعث ناباروری شوند.
افسردگی پس از زایمان چه علائم و عوارض خطرناکی برای مادر و کودک دارد؟

چه عواملی باعث ایجاد کیست تخمدان می شود؟

شایع ترین علل کیست تخمدان عبارتند از:
 • مشکلات هورمونی: کیست های عملکردی معمولاً بدون درمان از بین می روند. آن ها ممکن است در اثر مشکلات هورمونی یا داروهای مورد استفاده در تخمک گذاری ایجاد شوند.
 • آندومتریوز: زنان مبتلا به آندومتریوز می توانند نوعی کیست تخمدان به نام آندومتریوما ایجاد می کنند. بافت آندومتریوز ممکن است به تخمدان وصل شود و رشد ایجاد کند. این کیست ها می توانند در طول رابطه جنسی و در طول دوره شما دردناک باشند.
علائم و درمان کیست تخمدان

علائم و درمان کیست تخمدان

 

 • بارداری: کیست تخمدان به طور معمول در اوایل بارداری ایجاد می شود تا به حمایت از بارداری تا تشکیل جفت کمک کند. گاهی اوقات کیست تا دیرتر از بارداری روی تخمدان می ماند و  ممکن است نیاز به برداشتن آن باشد.
 • عفونت شدید لگن: عفونت ها می توانند به تخمدان ها و لوله‌ های فالوپ گسترش پیدا کرده و باعث شکل گیری کیست شوند.

علائم و درمان کیست تخمدان چگونه است؟

بیشتر کیست تخمدان ها کوچک هستند و علائمی ایجاد نمی کنند.
علائم و درمان کیست تخمدان

علائم و درمان کیست تخمدان

اگر کیست باعث علائم شود، ممکن است در قسمت تحتانی کیست دچار فشار، نفخ، تورم یا درد در قسمت تحتانی شکم شود. این درد ممکن است شدید یا کسل کننده باشد و ممکن است در طول روز گاهی درد بیاید و برود.
اگر کیست پارگی داشته باشد، می تواند باعث درد ناگهانی و شدید شود. در صورتی که کیست باعث پیچ خوردگی تخمدان شود، ممکن است همراه با حالت تهوع و استفراغ، احساس درد کنید.
علائم و درمان کیست تخمدان

علائم و درمان کیست تخمدان

علائم و درمان کیست تخمدان کمتر شایع شامل موارد زیر می شوند:
 • درد لگن
 • درد در قسمت تحتانی کمر و ران
 • مشکل در تخلیه مثانه یا روده به طور کامل
 • درد هنگام رابطه جنسی
 • افزایش وزن غیر قابل توضیح
 • درد در دوره ماهانه
 • خونریزی غیر طبیعی واژینال
 • حساسیت به پستان
 • نیاز به ادرار کردن بیشتر اوقات
درمان بستگی به موارد زیر دارد:
 • آیا فرد دچار یائسگی شده است یا نه
 • اندازه و ظاهر کیست
 • وجود علائم
 • سن افراد
اگر کیست کمتر از10 سانتی متر در سراسر و علائم ایجاد نمی کند، پزشک ممکن است کنترل کیست را توصیه کند. آن ها به احتمال زیاد کیست را در طول زمان با استفاده از سونوگرافی کنترل می کنند.
دیابت بارداری چه عوارض خطرناکی دارد؟

آیا می توان از بروز کیست تخمدان جلوگیری کرد؟

 در صورت تخمک گذاری نمی توانید از کیست تخمدان جلوگیری کنید. اگر غالباً به کیست تخمدان مبتلا شوید، پزشک ممکن است  برای جلوگیری از تخمک گذاری مانع از بارداری هورمونی شود. این مسئله به کاهش خطر ابتلا به کیست جدید کمک می کند.
علائم و درمان کیست تخمدان

علائم و درمان کیست تخمدان

کیست تخمدان چگونه تشخیص داده می شود؟

ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما ابتدا بارداری را به عنوان علت علائم شما رد می کند. سپس، ممکن است از آزمایش‌های زیر برای تشخیص کیست تخمدان استفاده کنند:
معاینه لگن : ارائه دهنده شما در داخل لگن شما برای هر گونه توده یا تغییر احساس می کند.
اولتراسوند : این روش تصویربرداری از امواج صوتی برای ایجاد تصاویری از اندام های داخلی بدن شما استفاده می کند. می‌تواند کیست‌ها را روی تخمدان‌ها، از جمله محل آن‌ها و اینکه عمدتاً مایع یا جامد هستند، تشخیص دهد.
نفخ معده چیست؟ بیش از 10 راهکار برای درمان و رفع گاز و نفخ معده
لاپاراسکوپی : این روشی است که در اتاق عمل انجام می شود. ارائه دهنده شما یک دوربین را از طریق یک برش (برش) در شکم شما وارد می کند و می تواند اندام های تولید مثل و حفره لگن شما را مشاهده کند. اگر ارائه دهنده شما در این زمان کیست را تشخیص دهد، می تواند آن را حذف کند.
تشخیص کیست تخمدان

تشخیص کیست تخمدان

چهار درمان محبوب برای کیست تخمدان

در حالی که برخی افراد ادعا می کنند که درمان های طبیعی برای کیست تخمدان وجود دارد، هیچ مدرک علمی برای حمایت از این ادعاها وجود ندارد. 
همیشه قبل از درمان علائم مرتبط با کیست تخمدان، با یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی مشورت کنید.
1. داروهای بدون نسخه
داروهای بدون نسخه می توانند درد را تسکین دهند. آنها نیازی به نسخه ندارند، اما اگر درد فروکش نکرد، مهم است که به یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی مراجعه کنید. 
رژیم اتکینز چیست؟ معرفی برنامه رژیم غذایی اتکینز برای کاهش وزن
قبل از مصرف هر گونه مسکن برای کیست تخمدان با یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی صحبت کنید. 
2. کاهش وزن
چربی دو وظیفه اصلی در بدن دارد.  اول از همه، به عنوان یک ذخیره انرژی عمل می کند.
ثانیاً، دائماً به بقیه بدن پیام می فرستد تا مواردی مانند رشد سلولی، واکنش های شیمیایی در سلول ها و چرخه های تولید مثل بدن را کنترل کند.
مقداری چربی اضافی نیز نقش فعالی در ارسال سیگنال به بدن دارد. اما اگر چربی اضافی بیش از حد در بدن وجود داشته باشد، این روند می تواند مختل شود.
مطالعات نشان داده اند که اضافه وزن یا چاقی خطر ابتلا به بسیاری از بیماری ها را افزایش می دهد. بدن می تواند با وزن مناسب بهتر عمل کند و این می تواند به جلوگیری از تشکیل کیست تخمدان کمک کند.
تنظیم رژیم غذایی

تنظیم رژیم غذایی

3. تنظیم رژیم غذایی
اکثر افراد مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) مقاومت به انسولین و/یا چاقی دارند. افزایش سطح انسولین آنها باعث ایجاد ناهنجاری در محور هیپوتالاموس-هیپوفیز-تخمدان می شود که منجر به کیست های متعدد تخمدان می شود.
مقاومت در برابر انسولین می تواند خطر ابتلا به دیابت و ناباروری را افزایش دهد و همچنین ممکن است باعث افزایش وزن شود. مدیریت سطح انسولین با رژیم غذایی می تواند راهی عالی برای مدیریت این بیماری باشد.
هرآنچه که باید درباره ی گیاه بابونه بدانید،خواص و مضرات
برای افراد مبتلا به PCOS ، تغییر رژیم غذایی (به عنوان مثال، کاهش مصرف قند) می تواند به کاهش خطر ابتلا به دیابت یا کیست تخمدان کمک کند.
4. آرامش
استرس و اضطراب منجر به بسیاری از مشکلات سلامتی یا تشدید آن می شود. تکنیک های آرامش بخش مانند تنفس عمیق، مدیتیشن و یوگا می توانند به مدیریت استرس کمک کنند.  این تکنیک ها همچنین می توانند به تسکین درد و بهبود سلامت کلی کمک کنند.
چای-بابونه-برای-رفع-کیست-تخمدان

چای-بابونه-برای-رفع-کیست-تخمدان

5. چای بابونه بنوشید

چای و مکمل های بابونه درمان های مکمل محبوب برای علائم کیست تخمدان هستند. مطابق باپژوهشمنبع مورد اعتمادنوشیدن چای بابونه ممکن است به آرامش افراد کمک کند، دردهای قاعدگی را کاهش دهد و با التهاب مبارزه کند.
افراد مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک معمولاً سطح تستوسترون در خونشان افزایش می یابد. مطالعات نشان می دهد که خوردن مکمل بابونه باعث می شود سطح تستوسترون در افراد مبتلا به کیست تخمدان به طور قابل توجهی کاهش می یابد.
هر آنچه که باید درباره خواص زنجبیل بدانید، فواید_ مضرات_نحوه مصرف
6. چای زنجبیل بنوشید
مانند چای بابونه، مردم ممکن است متوجه شوند که نوشیدن چای زنجبیل به آنها کمک می کند تا آرام شوند و سطح استرس را کاهش دهند. زنجبیل نیز می تواند کمک کندکاهش التهابمنبع مورد اعتماددر بدن.
مطالعات حیوانی محدودمنبع مورد اعتمادنشان می دهد که زنجبیل می تواند یک داروی مکمل موثر برای بهبود علائم PCOS باشد.

سخن آخر

در این مقاله سعی کردیم به طور کامل علائم و درمان کیست تخمدان را بررسی کنیم. همچنین انواع مختلف آن را برای شما غزیزان توضیح دادیم. توجه داشته باشید که در صورت مشاهده هر گونه نشانه از بروز این بیماری باید قبل از هر اقدامی ابتدا به پزشک مراجعه کنید.
ممنون که تا پایان این مقاله همراه کالازم بودید.
شما در مورد علائم و درمان کیست تخمدان چه اطلاعات دیگری دارید؟ نظرات و تجربیات خود را با تیم ما و سایر کاربران به اشتراک بگذارید.
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

فروش ویژه

اشتراک‌گذاری
" target="_blank">
 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  Captcha *-- بارگیری کد امنیتی --