تاریخ امروز :خرداد 9, 1402

آیا می توان از ابتلا به سرطان جلوگیری کرد؟
0 (0)

پیشگیری از سرطان

آیا می دانید با پیروی از یک سبک زندگی سالم می توانید به کاهش خطر ابتلا به برخی سرطان ها کمک کنید؟ تحقیقات نشان می دهد که بسیاری از سرطان ها با رفتارهای مربوط به سبک زندگی از جمله الگوهای غذایی ناسالم و کمبود فعالیت بدنی مرتبط هستند. در حالی که هیچ روش تضمینی برای پیشگیری از سرطان وجود ندارد، اما یک سبک زندگی سالم می تواند به کاهش خطر ابتلا به آن کمک نماید و در صورت تشخیص مثبت، از درمان و بهبودی پشتیبانی خواهد کرد.
برای کمک به پیشگیری از سرطان، نکات عنوان شده در این مقاله را برای داشتن تغذیه سالم دنبال نمایید.
با کالازم همراه باشید.

مصرف نوشیدنی های قندی را قطع کنید

نوشیدنی های قندی نه تنها به چاقی و دیابت کمک می کنند، بلکه ممکن است خطر ابتلا به سرطان آندومتر را نیز افزایش دهند. طبق تحقیقات دانشکده بهداشت عمومی دانشگاه مینه سوتا ، زنانی که مقادیر زیادی نوشیدنی مملو از قند می نوشیدند تا 87 درصد بیشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان آندومتر بودند که احتمالاً به دلیل وزنی است که این نوشیدنی ها می توانند به بدن اضافه کنند.

نشاسته مقاوم بخورید

نشاسته مقاوم که در غذاهایی مانند موز سبز، جو دوسر و لوبیای سفید یافت می شود، می تواند به پیشگیری از سرطان روده بزرگ کمک کند. طبق مجله Cancer Prevention Research، شرکت کنندگان در یک مطالعه پس از خوردن 300 گرم گوشت قرمز بدون چربی در روز و به مدت چهار هفته، 30 درصد افزایش در تکثیر سلولی در بافت رکتوم داشتند. پس از افزودن 40 گرم نشاسته مقاوم در روز هنگام خوردن گوشت، میزان تکثیر سلول در آن ها به حد نرمال کاهش یافت.
در یک رژیم گیاهخواری باید چه اصولی را رعایت کنیم؟

بیشتر بایستید و کمتر بنشینید

مطالعات جدید حاکی از آن است که افرادی که بیشتر روز خود را در حالت نشسته می باشند در مقایسه با افرادی که زمان کمتری را روی صندلی می گذرانند، در معرض خطر ابتلای بیشتری به سرطان روده بزرگ و آندومتر قرار دارند. تحقیقات دیگر نشان داد که افرادی که زمان بیشتری را جلوی تلویزیون می گذرانند 54 درصد بیشتر از کسانی که تلویزیون کمتری تماشا می کنند خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را دارند.
پیشگیری از سرطان

پیشگیری از سرطان

وقت آن است که میز کار خود را با یک میز ایستاده عوض کنید. اگر انجام چنین گزینه ای مقدور نیست، حداقل یک بار در هر ساعت بلند شوید و چند دقیقه راه بروید.

برای پیشگیری از سرطان کلم بروکلی را بخارپز کنید

کلم بروکلی یک ماده غذایی فوق العاده برای جلوگیری از سرطان است و غذایی است که باید مرتباً در غذاهای خود از آن استفاده نمایید.؛ اما توجه داشته باشید که بر طبق مطالعه ای که در سال 2008 توسط محققان ایتالیایی انجام شد، نشان داد که کلم بروکلی بخارپز حاوی گلوکوزینولات (اجزای سالم گیاه) بیشتری نسبت به کلم بروکلی آب پز، سرخ شده یا پخته شده در مایکروویو است. بر اساس این مطالعات، مواد مغذی به جای اینکه در سبزیجات باقی بمانند، در حالت آب پز به داخل آب غذا منتقل می شوند.

بادام برزیلی بخورید

بادام برزیلی غنی از سلنیوم است که یک ماده معدنی کمیاب می باشد و سلول های سرطانی را به خودکشی ترغیب کرده و به سلول ها کمک می کند که DNA خود را ترمیم نمایند. مطالعه هاروارد روی بیش از 1000 مرد مبتلا به سرطان پروستات نشان داد کسانی که بالاترین سطح سلنیوم در خون را دارند 48 درصد کمتر از مردانی با سطح پایین تر آن در معرض ابتلا به نوع بدخیم این نوع سرطان قرار دارند.
همچنین یک مطالعه چشمگیر پنج ساله در دانشگاه کرنل و دانشگاه آریزونا نشان داد که روزانه 200 میکروگرم سلنیوم منجر به کاهش 63 درصدی تومور پروستات، کاهش 58 درصدی سرطان روده بزرگ و کاهش 46 درصدی سرطان بدخیم ریه  و در مجموع منجر به 39 درصد کاهش کلی در مرگ ناشی از سرطان خواهد شد.
مطمئن شوید که سلنیوم را از غذا دریافت می کنید، نه از مکمل ها. تحقیقات نشان می دهد مردانی که از مکمل های سلنیوم استفاده می کردند در واقع خطر ابتلا به سرطان پروستات را در خود افزایش داده اند.
13 تا از خواص مویز که باعث می شود آنرا همیشه در برنامه غذایی خود نگه دارید!

برای پیشگیری از سرطان سیر را فراموش نکنید

این گیاه تند دارای ترکیبات آلیل گوگرد است که قادر است سیستم دفاعی طبیعی سیستم ایمنی بدن را در برابر سرطان تحریک کند و سبب جلوگیری از سرطان شود. همچنین می تواند به بدن کمک کند تا از شر مواد شیمیایی سرطان زا خلاص شود و به مرگ طبیعی سلول های سرطانی کمک نماید.
پیشگیری از سرطان

پیشگیری از سرطان

مطالعه بهداشت زنان در آیووا نشان داد که زنانی که بیشترین مقدار سیر را مصرف کرده اند 50 درصد کمتر در معرض خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ در مقایسه با زنانی هستند که کمترین مصرف را داشتند.

از سبزیجات چلیپایی غافل نشوید

طبق یک مطالعه چند ملیتی اروپایی ، افرادی که حداقل هفته ای یک بار از کلم بروکلی و خانواده های آن مانند کلم ، گل کلم و بوک چوی استفاده می کنند ، در مقایسه با افرادی که کمتر از یک بار در ماه مصرف دارند ، خطر کمتری در ابتلا به سرطان کلیه آن ها را تهدید خواهد کرد.

برای پیشگیری از سرطان کنگر فرنگی را فراموش نکنید

کنگر فرنگی منبع بزرگی از سیلیمارین است که یک آنتی اکسیدان قوی محسوب می شود و با کاهش رشد سلول های سرطانی قادر است به پیشگیری از سرطان پوست کمک نماید. برای خوردن، برگ های بیرونی سخت را از پایین جدا کرده ، پایین آن را ورقه ورقه کنید و قسمت بالایی آن را ببرید. سپس آن را بجوشانید یا بخار پز نمایید تا پس از گذشت حدود 30 تا 45 دقیقه نرم شود. سپس آبکش نموده و میل کنید.

روزانه 15 دقیقه آفتاب بگیرید

تقریباً 90 درصد ویتامین D بدن شما مستقیماً از نور خورشید ناشی می شود. مطالعات نشان داده است که کمبود ویتامین D می تواند ارتباط بین سلول ها را کاهش دهد و باعث می شود سلول ها به هم نچسبند و منجر به پیشگیری از سرطان گردد. همچنین ویتامین D قادر است به بلوغ و تولید مثل مناسب سلول کمک کند.
افراد مبتلا به سطح پایین ویتامین D بیشتر در معرض خطر سرطان های متعدد از جمله پستان، روده بزرگ، پروستات، تخمدان و معده و همچنین پوکی استخوان، دیابت، مولتیپل اسکلروزیس و فشار خون بالا هستند. علاوه بر این از قرار گرفتن در معرض بیش از حد آفتاب که می تواند باعث سرطان پوست شود نیز خودداری نمایید.

برای پیشگیری از سرطان چای سبز بنوشید

هزاران سال است که قدرت درمانی چای سبز در آسیا ارزشمند محسوب می شود. برخی دانشمندان بر این باورند که یک ماده شیمیایی موجود در چای سبز، EGCG، می تواند یکی از قوی ترین ترکیبات ضد سرطانی باشد که به دلیل وجود آنتی اکسیدان های زیاد ، کشف شده است.
7 قدم تا ترک سیگار!

ماهی سالمون بخورید

طبق مطالعه ای در مجله تغذیه بالینی آمریکا، زنانی که سه بار در هفته یا بیشتر ماهی می خورند 33 درصد کمتر در معرض پولیپ یا رشد بافت در روده بزرگ هستند که می تواند به سرطان منجر شود. ماهی به ویژه ماهی سالمون، دارای اسیدهای چرب ضد التهاب امگا 3 است که به احتمال زیاد مسئول اثرات مبارزه با سرطان می باشند.
پیشگیری از سرطان

پیشگیری از سرطان

همچنین محققان استرالیایی دریافتند افرادی که در هفته چهار وعده ماهی یا بیشتر می خورند تقریباً یک سوم کمتر در معرض سرطان خون، لوسمی، میلوما و لنفوم غیر هوچکین قرار دارند. مطالعات دیگر ارتباط بین خوردن ماهی های چرب (ماهی قزل آلا، ساردین و ماهی تن، میگو) با پیشگیری از سرطان آندومتر را در زنان نشان می دهد.

کیوی را در میان وعده خود جای دهید

کیوی میوه ای است که مقادیر بسیار زیادی از آنتی اکسیدان های ضد سرطان، از جمله ویتامین C، ویتامین E، لوتئین و مس را در خود جای داده است و یکی از میوه هایی می باشد که برای پیشگیری از سرطان همواره توصیه می شود.

اتاق خواب خود را تاریک نگه دارید

تحقیقات نشان می دهد قرار گرفتن در معرض نور در شب ممکن است خطر ابتلا به سرطان تخمدان و پستان در زنان را افزایش دهد. نور می تواند تولید طبیعی ملاتونین، ماده شیمیایی مغز را تنظیم کند که چرخه های خواب و بیداری ما را تثبیت می نماید و این می تواند سبب ترشح استروژن شود که در پیشگیری از سرطان موثر است.

برای پیشگیری از سرطان پروتئین حیوانی کمتری بخورید

محققان دانشگاه هاروارد پس از پیگیری گزینه های غذایی بیش از 121000 بزرگسال، دریافتند افرادی که هر روز حدود 100 گرم گوشت قرمز می خورند حدود 13 درصد بیشتر احتمال دارد که به دلیل بیماری قلبی یا سرطان بمیرند. همچنین زنانی که مقدار زیادی پروتئین حیوانی مصرف می کنند 70 درصد بیشتر در معرض خطر ابتلا به لنفوم غیر هوچکین قرار دارند. با این تفاسیر بهتر است که به سراغ لبنیات کم چرب یا بدون چربی بروید، مرغ یا ماهی را به جای گوشت گاو انتخاب کنید و به جای کره از روغن زیتون استفاده نمایید.
چگونه می توانم از بدتر شدن آرتریت روماتوئید خود جلوگیری کنم؟

انگور قرمز یک میان وعده ضد سرطان است

انگور قرمز منبع بسیار خوبی از رسوراترول است که آنتی اکسیدانی محسوب می شود و قادر است رشد سرطان را در غدد لنفاوی، معده، سینه ها و کبد کاهش دهد. مطالعه ای در سال 2011 از مرکز علوم بهداشتی دانشگاه تگزاس نشان داد که رسوراترول آسیب پوستی را مهار می کند که عدم مهار آن منجر به سرطان پوست خواهد شد. اگرچه پوست تمام انگورها حاوی رسوراترول است اما انگورهای قرمز و بنفش بیشترین مقدار را دارا می باشند.
پیشگیری از سرطان

پیشگیری از سرطان

پیاز یکی دیگر از بهترین گزینه های پیشگیری از سرطان

وقتی صحبت از غذاهایی با قدرت مبارزه یا جلوگیری از سرطان می شود، پیاز گزینه مناسبی است. محققان علوم غذایی کرنل دریافتند که پیاز و موسیر دارای خواص آنتی اکسیدانی قدرتمند و همچنین ترکیباتی هستند که از رشد سلول جلوگیری می کنند و در برابر انواع سرطان ها محافظ به نظر می رسند. همچنین این مطالعه نشان داد که موسیرها غنی ترین منابع فلاونوئیدها و آنتی اکسیدان ها به شمار می آیند.

سعی کنید روزانه 30 دقیقه پیاده روی کنید

بر اساس مرکز تحقیقات سرطان فرد هاچینسون، بیش از دوازده مطالعه نشان داده است که خطر ابتلا به سرطان پستان در زنانی که ورزش می کنند 30 تا 40 درصد کمتر است. ورزش متوسط، ​​سطح استروژن خون که هورمونی است که می تواند خطر ابتلا به سرطان پستان را کم کند تحت تأثیر خود قرار می دهد. مطالعه دیگر چهار ساعت در هفته پیاده روی را در کاهش 50 درصدی خطر ابتلا به سرطان لوزالمعده مرتبط دانست که علت آن مربوط به بهبود متابولیسم انسولین در اثر ورزش می باشد.

از پاک کننده های خشک اجتناب کنید

بسیاری از خشکشویی ها هنوز از ماده ای شیمیایی به نام پرک (پرکلرواتیلن) ​​استفاده می کنند که در اثر تماس مکرر یا استنشاق، باعث آسیب به کلیه و کبد و سرطان می شود. خرید لباس هایی که نیازی به تمیز کردن خشک ندارند را در اولویت قرار دهید تا به میزان کمتری در معرض این ماده شیمیایی قرار بگیرید.
اگر لباس های شما نیاز به خشک شویی دارند، آن ها را پس از خشک شویی از کیسه پلاستیکی خارج کرده و قبل از پوشیدن در معرض هوای آزاد قرار دهید.
۸ رژیم غذایی مناسب برای مردان در هر سنی

برای پیشگیری از سرطان سیب زمینی سرخ کرده و چیپس را فراموش کنید

وقتی غذاها در دمای بالا پخته، سرخ یا برشته می شوند، در آن ها یک ترکیب بالقوه ایجاد کننده سرطان به نام آکریل آمید تشکیل می شود که نتیجه تغییرات شیمیایی در غذاها است. مطالعات انجام شده بر روی موش ها نشان داده است که قرار گرفتن در معرض آکریل آمید به مدت طولانی خطر ابتلا به انواع مختلف سرطان را افزایش می دهد.
پیشگیری از سرطان

پیشگیری از سرطان

مطالعات انسانی در حال انجام است اما حتی اگر نتایج آن خوش خیم هم باشد، سالم تر است که به جای سیب زمینی سرخ کرده و چیپس سیب زمینی از غذاهایی مانند پوره سیب زمینی و پاستل استفاده نمایید.

برای جلوگیری از سرطان برنزه شدن را متوقف کنید

مطالعات نشان داده است که قرار گرفتن در معرض آفتاب و تخت های برنزه باعث افزایش خطر ابتلا به سرطان پوست می شود. همچنین برنزه های اسپری نیز کاملاً بدون خطر نیستند. ماده شیمیایی دی هیدروکسی استون (DHA) ماده موثری در محصولات برنزه کننده، از جمله لوسیون ها و اسپری برنزه کننده است و FDA هشدار می دهد که نباید DHA را به دهان، چشم یا بینی پاشید زیرا خطرات استنشاق آن ناشناخته است.
پیش بینی می شود هنگامی که مقادیر زیادی از این مواد شیمیایی تنفس شود، می تواند رادیکال های آزاد ایجاد کند که با آسیب سلول و خطر سرطان ارتباط دارد.

جهت پیشگیری از سرطان نوشیدن شیر بسیار مهم است

مطالعات اخیر نشان داده است که کلسیم قادر است در برابر سرطان روده بزرگ از ما محافظت کند. شرکت کنندگان در این مطالعه که بیش از 700 میلی گرم کلسیم در روز مصرف می کردند تا 45 درصد کاهش خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را نسبت به افرادی که 500 میلی گرم یا کمتر مصرف می کردند، داشتند.
در روز اگرچه 700 میلی گرم به نظر می رسد زیاد باشد، اما می توانید یک فنجان ماست کم چرب برای صبحانه (345 میلی گرم)، یک فنجان شیر کم چرب به همراه ناهار (300 میلی گرم) و یک فنجان اسفناج را در سالاد خود اضافه کنید و همراه با شام (292 میلی گرم) میل نمایید.

کلم ترش بخورید

یک مطالعه در فنلاند نشان داد که فرآیند تخمیر در تهیه کلم ترش، چندین ترکیب ضد سرطان تولید می کند، از جمله ایزوتیوسیانات، ایندول و سولفورافان و می توانند در پیشگیری از سرطان بسیار موثر باشند.
آب چغندر عملکرد ورزشی را افزایش داده و بدن را سم زدایی می کند

از چراغ های خشک کن لاک ناخن در آرایشگاه صرف نظر کنید

اگرچه تعداد دفعات مواجهه با آن کم است، اما لامپ های اشعه ماورا بنفش در آرایشگاه های ناخن خطر ابتلا به سرطان پوست را برای هر استفاده بیشتر می کنند. طبق گفته دانشگاه جورجیا رجنتس، هر فردی که بین هشت تا 208 مانیکور دریافت کرده باشد، سلول های پوست را به اندازه کافی با آسیب مواجه کرده و خطر ابتلا به سرطان را در خود افزایش می دهد.
پیشگیری از سرطان

پیشگیری از سرطان

هر دستگاه مقادیر مختلفی از اشعه UVA ساطع می کند، ولی  برای بیشتر لامپ های آزمایش شده ، 8 تا 14 بازدید در طی 24 تا 42 ماه باعث ایجاد DNA آسیب دیده خواهد شد.

برای پیشگیری از سرطان از سلامت جنسی خود مراقبت کنید

هرچه شریک جنسی بیشتری داشته باشید (به ویژه بدون استفاده از کاندوم)، خطر ابتلا به ویروس پاپیلومای انسانی یا HPV بیشتر خواهد شد که می تواند باعث سرطان دهانه رحم، سرطان گلو و سرطان آلت تناسلی، واژن و مقعد شود.

آسپرین در صورت تجویز پزشک موثر است

اگر پزشک توصیه کرده است که برای کمک به قلب خود از آسپرین استفاده کنید، این امر همچنین می تواند از بدن در برابر سرطان محافظت نماید و در پیشگیری از سرطان موثر باشد. مطالعه ای از موسسه ملی سرطان ایالات متحده نشان داد که زنانی که روزانه از آسپرین استفاده می کنند 20 درصد کمتر از کسانی که کمتر از یک بار در هفته از آسپرین استفاده می نمایند، با خطر ابتلا به سرطان تخمدان مواجه هستند. لازم به ذکر است که روزانه بدون تأیید پزشک آسپرین مصرف نکنید؛ زیرا می تواند باعث خونریزی در دستگاه گوارش شما شود.

سخن آخر

در این مقاله به روش ها و نکاتی را توضیح دادیم که رعایت آن ها می تواند از ابتلا به سرطان جلوگیری کنید. توجه داشته باشید که به صورت کلی انتخاب سبک زندگی سالم به شما کمک می کند تا از تمامی بیماری های در امان باشید.
ممنون که تا پایان این مقاله همراه کالازم بودید.
به نظر شما چه روشی برای پیشگیری از سرطان موثر است؟ تجربیات خود را با تیم ما و سایر کاربران به اشتراک بگذارید.
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

فروش ویژه

اشتراک‌گذاری
" target="_blank">
  • دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    Captcha *-- بارگیری کد امنیتی --