تاریخ امروز :تیر 24, 1403

لیست غذاهای سرطان زا و مضر برای بدن که باید مصرف آن را قطع کرد
0 (0)

غذاهای سرطان زا

سلامتی شما بهترین دارایی شماست و رژیم غذایی شما می تواند تاثیر زیادی روی آن داشته باشد. احتمالاً ایده کلی در مورد غذاهایی که باید مصرف کنید مثل: سبزیجات، میوه ها، غلات کامل، ماهی دارید، اما در مورد کدام یک از آنها که برایتان مضر است باید اجتناب کنید ایده ای دارید؟ در اینجا فهرستی از 17 نوع غذاهای سرطان زا آورده شده است.
با کالازم همراه باشید تا با غذاهای مضر برای سلامتی آشنا شوید.

غذاهای سرطان زا چیست؟

اگر چیزی سرطان زا باشد، به این معنی است که می تواند باعث سرطان در بدن شود و سلامتی را به خطر بیاندازد. غذاهای زیادی وجود ندارند که باعث سرطان شوند، اما خوردن گوشت های فرآوری شده و قرمز می تواند خطر ابتلا به سرطان روده را افزایش دهد.
غذای سرطانزا چیست؟

غذای سرطانزا چیست؟

1. شکر تصفیه شده

تحقیقاتی که در سال 1931 انجام شد نشان داد که شکر سوختی برای تومورها فراهم می کند و به آنها اجازه می دهد اندازه آنها رشد کنند. علاوه بر تخریب متابولیسم شما، قندهای فرآوری شده ممکن است به راحتی در دسترس سلول های سرطانی قرار گیرند.

2. الکل

اگرچه مصرف متوسط ​​می تواند خطر ابتلا به بیماری قلبی را کاهش دهد (همانطور که در اینجا می نویسم )، سوء مصرف الکل عامل اصلی سرطان در پس مصرف دخانیات است. یک متا آنالیز  خطر ابتلا به الکل و غذاهای سرطان زا نشان داد که بین نوشیدن زیاد الکل و افزایش خطر ابتلا به سرطان های دهان، روده بزرگ، کبد و سایر سرطان ها ارتباط وجود دارد.
رژیم غذای کامل چیست؟ چه فواید و مضراتی دارد؟ برنامه غذایی سالم

3. کنسرو گوجه فرنگی

قوطی های غذا معمولاً با بیسفنول آ (BPA) پوشانده شده اند، ماده ای شیمیایی که با سرطان و سایر مشکلات جدی سلامتی مرتبط است. از آنجایی که گوجه فرنگی بسیار اسیدی است، احتمال بیشتری دارد که سطوح مشکل ساز بیسفنول_آ BPA را از قوطی به غذا وارد کند. برای جلوگیری از غذاهای سرطان زا به گوجه فرنگی تازه بچسبید.
کنسرو گوجه جزو غذاهای سرطان زا

کنسرو گوجه جزو غذاهای سرطان زا

4. سیب زمینی سرخ شده و چیپس

آکریل آمید، یک ماده شیمیایی مورد استفاده در فرآیندهای صنعتی خاص که در دود سیگار نیز یافت می شود، می تواند در غذاهای نشاسته ای مانند سیب زمینی هنگامی که در دمای بالا پخته می شوند، تشکیل شود. در حالی که تحقیقات بیشتری مورد نیاز است، انجمن سرطان اروپا از ارزیابی مداوم آکریل آمید و اثرات آن حمایت می کند.

5. گوشت فرآوری شده جزء غذاهای سرطان زا

آژانس بین المللی تحقیقات سرطان (IARC) گوشت های فرآوری شده را به عنوان غذاهای سرطان زا طبقه بندی کرد پس از آن که کارشناسان 10 کشور با بررسی بیش از 800 مطالعه دریافتند خوردن 50 گرم (حدود چهار نوار بیکن یا یک هات داگ) در روز خطر ابتلا به سرطان کولورکتال را افزایش می دهد. 
هر آنچه که باید درباره خواص زنجبیل بدانید، فواید_ مضرات_نحوه مصرف

6. نان تولید انبوه

برومات پتاسیم، یک افزودنی غذایی که برای الاستیک‌تر کردن خمیر نان استفاده می‌شود، توسط بسیاری از سازمان‌های بهداشتی به عنوان غذاهای سرطان زا احتمالی شناسایی شده است و در اتحادیه اروپا، بریتانیا، کانادا و برزیل ممنوع است. در ایالات متحده، کالیفرنیا به یک برچسب هشدار برای محصولات حاوی این ماده نیاز دارد که گاهی اوقات به عنوان آرد برم دار ذکر می شود.

7. رنگ های مصنوعی

یک گزارش در سال 2010 توسط مرکز علوم در منافع عمومی به نام رنگ های غذایی: رنگین کمان خطرات به این نتیجه رسید که 9 رنگ مصنوعی مورد تایید FDA که در ایالات متحده تایید شده اند ممکن است جزء  غذاهای سرطان زا باشند، مشکلات رفتاری ایجاد کنند و یا به اندازه کافی آزمایش نشده باشند.
رنگ غذا از مشکلات و غذاهای سرطان زا محسوب می شود

رنگ غذا از مشکلات و غذاهای سرطان زا محسوب می شود

8. ذرت بو داده در مایکروویو

برخی از کیسه های ذرت بو داده مایکروویو با یک ماده شیمیایی پوشانده شده اند که تجزیه می شود و اسید پرفلوروکتانوئیک (PFOA) تولید می کند.
رژیم دش DASH چیست؟ مزایای رژیم دش در کاهش لاغری و فشار خون
(PFOA) پی اف او ای با افزایش خطر ابتلا به سرطان کبد، پروستات و سایر سرطان ها مرتبط است. یکی دیگر از مواد شیمیایی مورد استفاده در طعم کره مصنوعی، دی استیل، ممکن است باعث آسیب ریه شود. به راحتی می توانید پاپ کورن مایکروویو را با یک کیسه کاغذی قهوه ای و مقداری روغن نارگیل درست کنید.

9. روغن های هیدروژنه

روغن های هیدروژنه علاوه بر مضر بودن برای قلب، می توانند باعث التهاب و آسیب سلولی شوند که با سرطان و سایر بیماری ها مرتبط است. سازمان غذا و داروی ایالات متحده در ژانویه 2015 روغن های نیمه هیدروژنه را ممنوع کرد و به تولیدکنندگان مواد غذایی سه سال فرصت داد تا آنها را از محصولات خود حذف کنند بنابراین این نوع روغن ها نیز جزء دسته غذاهای سرطان زا محسوب می شوند.

10. گوشت های ذغالی جزء غذاهای سرطان زا

اگر دوست دارید استیک به خوبی پخته شود، دمای بالایی که برای کباب کردن گوشت استفاده می شود، می تواند مواد سرطان زا به نام آمین های آروماتیک هتروسیکلیک و هیدروکربن های معطر چند حلقه ای تولید کند.
انواع غذاهای سرطان زا را بشناسید

انواع غذاهای سرطان زا را بشناسید

11. ماهی قزل آلا پرورشی

ماهی قزل آلا که در مزارع پرورش می یابد بیشتر به مواد غذاهای سرطان زا آلوده می شود. بر اساس گزارش گروه کاری محیط زیست ، ماهی قزل آلا پرورشی 16 برابر بی فنیل های پلی کلره (PCB) موجود در ماهی آزاد وحشی دارد.

12. سودا (یا “پاپ” اگر اهل غرب میانه هستید)

یک مطالعه سوئدی  نشان داد مردانی که یک نوشابه در روز (11 اونس) نوشیدند 40 درصد بیشتر در معرض ابتلا به سرطان پروستات بود. و تجزیه و تحلیل دانشگاه جانز هاپکینز در مریلند و US Consumer Reports نشان داد که بین 4-methylimidazole، ماده شیمیایی که رنگ کاراملی آن را به مقداری نوشابه می‌دهد و افزایش خطر ابتلا به سرطان، ارتباط دارد وجود دارد. بنابراین نوشابه ها از هر نوعی جزء غذاهای سرطان زا محسوب می شوند.
پروتئین گیاهی یا تی وی پی (TVP) چیست؟ منابع پروتئین گیاهی، فواید و مضرات آن

13. گوشت قرمز

آژانس بین المللی تحقیقات سرطان سازمان جهانی بهداشت ، گوشت قرمز را بر اساس شواهدی که ارتباط بین مصرف آن و ایجاد سرطان روده بزرگ را نشان می دهد، احتمالاً برای انسان سرطان زا طبقه بندی کرده است.

14. پاستا_ خوب، ماکارونی بیش از حد

پاستا، نان شیرینی و سایر کربوهیدرات های “سفید” دارای شاخص گلیسمی (GI) بالایی هستند، به این معنی که سطح قند خون را با سرعت بیشتری بالا می برند. یک مطالعه اخیر نشان داد افرادی که رژیم غذایی آنها دارای GI بالا بود، 49 درصد بیشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان ریه بودند.
غذاهای مضر برای بدن

غذاهای مضر برای بدن

افزودن چربی های سالم (مانند روغن زیتون) و پروتئین به پاستا به کاهش شاخص گلیسمی کلی وعده غذایی که بخشی از آن است کمک می کند. برخی از ماکارونی ها، مانند بریل پروتئین پلاس، دارای شاخص گلیسمی پایین تری هستند.

15. شیر

یک متا آنالیز در سال 2004  ارتباط مثبتی بین مصرف شیر و سرطان پروستات نشان داد. برخی از کارشناسان معتقدند چربی حیوانی موجود در لبنیات ممکن است خطر ابتلا به سرطان را افزایش دهد.

16. ارگانیسم های اصلاح شده ژنتیکی (GMOs)

مطالعات نشان می دهد که بین غذاهای اصلاح شده ژنتیکی GMOs و مواد شیمیایی مورد استفاده برای رشد آنها و ایجاد تومور ارتباط وجود دارد.

17.آفتکش ها

آفت کش ها و علف کش ها برای افزایش ماندگاری بسیاری از میوه ها و سبزیجات استفاده می شوند که در نهایت به سیستم ما راه پیدا می کنند. بنابراین غذاهای ارگانیک، از نظر به دست آوردن سلامتی انتخاب بهتری هستند .
با سیب زمینی لاغر شوید! فواید و مضرات رژیم سیب زمینی

آیا خوردن شکر از جمله شکر تصفیه شده می تواند باعث سرطان شود؟

خوردن شکر باعث سرطان نمی شود. این در مورد همه انواع شکر از جمله شکر تصفیه شده صادق است. اما قند بیش از حد در رژیم غذایی ما می تواند حفظ وزن مناسب را دشوارتر کند. و اضافه وزن یا چاقی خطر ابتلا به 13 نوع سرطان را افزایش می دهد بنابر این شکر به تنهایی جزء غذاهای سرطان زا به حساب نمی آید .

آیا آکریل آمید یا غذای سوخته باعث سرطان می شود؟

خوردن غذای سوخته باعث سرطان نمی شود. غذاهایی مانند نان تست سوخته یا سیب زمینی ترد حاوی ماده شیمیایی به نام آکریل آمید هستند. این امر زمانی ایجاد می شود که برخی غذاها برای مدت طولانی در دمای بالا پخته شوند. اما خوردن غذاهای حاوی آکریل آمید باعث ایجاد سرطان در انسان نمی شود و از نوع غذاهای سرطان زا نیستند.
شیرین کننده های مصنوعی باعث سرطان می شوند؟
خیر، شیرین کننده های مصنوعی باعث سرطان نمی شوند. شیرین کننده های مصنوعی مانند سوکرالوز یا آسپارتام را می توان در بسیاری از محصولات از نسخه های رژیمی نوشابه های گازدار گرفته تا آدامس یافت. آنها باعث سرطان در انسان نمی شوند.

تخم مرغ باعث ایجاد سرطان در بدن می شود؟

خیر، خوردن تخم مرغ باعث سرطان نمی شود. مطالعات به رابطه بین تخم مرغ و انواع مختلف سرطان پرداخته اند، اما شواهد خوبی مبنی بر تاثیر تخم مرغ بر خطر سرطان وجود ندارد. تخم مرغ می تواند منبع پروتئین به عنوان بخشی از یک رژیم غذایی متعادل سالم باشد.
تخم مرغ باعث ایجاد سرطان در بدن می شود؟

تخم مرغ باعث ایجاد سرطان در بدن می شود؟

خوردن غذاهای کنسرو شده
خیر، خوردن غذاهای کنسروی یا کنسرو شده بر خطر سرطان تأثیر نمی گذارد. برخی از قوطی ها و کنسرو ها با چیزی به نام بیسفنول-آ (BPA) پوشانده شده اند. برخی از مردم تعجب کرده‌اند که آیا BPA بر خطر سرطان تأثیر می‌گذارد، اما این با شواهد خوبی تأیید نشده است. خوردن غذاهایی که در قوطی های حاوی بیسفنول-آ (BPA) ذخیره شده اند باعث سرطان نمی شود.

تاثیر خوردن سویا (سویا)

خوردن محصولات سویا بر خطر ابتلا به سرطان از جمله سرطان سینه تأثیری ندارد. محصولات سویا مانند توفو و شیر سویا حاوی مواد شیمیایی به نام ایزوفلاون هستند.
رژیم غذایی کاهش اسید معده و جلوگیری از رفلاکس معده
اینها مانند هورمون انسانی استروژن هستند، اما اثرات بسیار ملایم تری دارند. به همین دلیل است که برخی از مردم تعجب کرده اند که آیا ارتباطی بین محصولات سویا و سرطان سینه وجود دارد. اما نه محصولات سویا و نه ایزوفلاون ها بر خطر سرطان تأثیر نمی گذارند و جزو غذاهای سرطان زا نیستند.

آیا هر غذایی می تواند از سرطان جلوگیری کند؟

هیچ غذایی نمی تواند از سرطان جلوگیری کند، اما خوردن غذاهای سبوس دار که دارای فیبر بالایی هستند، خطر ابتلا به سرطان روده را کاهش می دهد. افسانه های زیادی در مورد غذاهایی که از سرطان پیشگیری می کنند وجود دارد. در زیر به برخی از محبوب ترین افسانه ها نگاه می کنیم.
چای سبز
چای سبز و ماچا (پودر چای سبز) خطر ابتلا به سرطان را کاهش نمی دهد. برخی افراد معتقدند که چای سبز ممکن است خطر ابتلا به سرطان را کاهش دهد. این به این دلیل است که حاوی کاتچین – یک آنتی اکسیدان است. اما نتایج مطالعات بزرگ نشان نداده است که چای سبز خطر ابتلا به سرطان را در انسان کاهش می دهد.
غذاهای مفید و سالم برای بدن

غذاهای مفید و سالم برای بدن

سوپر غذاها
کلمه “ابر غذا” برای صحبت در مورد غذاهایی استفاده می شود که قرار است سلامتی را بهبود بخشند و از بیماری هایی مانند سرطان پیشگیری کنند، اما این مورد توسط علم تایید نشده است. شاید شنیده باشید که مردم زغال اخته، کلم بروکلی، تمشک و سایر میوه ها و سبزیجات را «ابر غذاها» می نامند. درست است که یک رژیم غذایی سالم و متعادل می تواند به کاهش خطر ابتلا به سرطان کمک کند، اما بعید است که هر غذایی به تنهایی تفاوت زیادی ایجاد کند.
گوجه فرنگی
نه، خوردن گوجه فرنگی از سرطان پیشگیری نمی کند. برخی از مطالعات به این موضوع پرداخته اند که آیا خوردن گوجه فرنگی ممکن است به پیشگیری از سرطان پروستات کمک کند. این مطالعات بر روی یک ماده شیمیایی در گوجه فرنگی به نام لیکوپن متمرکز شد.
اما شواهد خوبی مبنی بر اینکه لیکوپن خطر کلی سرطان یا خطر سرطان پروستات را کاهش می دهد وجود ندارد. با این حال، گوجه فرنگی، مانند سایر میوه ها و سبزیجات، همچنان می تواند بخشی از یک رژیم غذایی متعادل سالم باشد ، که می تواند به کاهش خطر ابتلا به سرطان به طور کلی کمک کند.

سخن آخر

اکنون که ۱۶ نوع از غذاهای سرطان‌ زا را می‌شناسید که باید از آن اجتناب کنید، آیا آماده‌اید تا نحوه ی رژیم غذایی خود را تغییر دهید و غذاهای سالم تر و مقوی تر را جایگزین آن ها کنید؟ پس دست بکار شوید و رژیم غذایی سالم تری را به برنامه ی خود اضافه کنید.
ممنون که تا این قسمت از مقاله همراه کالازم بودید.
شما از چه مواد غذایی دیگری برای پیشگیری از بروز سرطان  در برنامه غذایی خود استفاده می کنید؟ لطفا نظرات و پیشنهادات خودتان را با ما در میان بگذارید.
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

فروش ویژه

اشتراک‌گذاری
" target="_blank">
  • دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    Captcha *-- بارگیری کد امنیتی --